[quote]Start solárního letounu Solar Impulse 2, který měl v úterý nad ránem místního času (dnes večer SELČ) odstartovat z čínského Nankingu na Havaj, byl kvůli špatnému počasí zrušen. Oznámila to švýcarská expedice, která za projektem stojí. Nový termín sdělen nebyl, piloti čekají na lepší povětrnostní podmínky v Tichomoří. Šestidenní etapa na Havaj, která je v rámci premiérového obletu planety na solární pohon nejdelší a nejnebezpečnější, byla odložena již několikrát.[/quote]

Počasí nad Tichým oceánem je nyní nestabilní, což znemožňuje meteorologům správně vyhodnotit nadcházející vývoj. Průlet studenou frontou by navíc let prodloužil až na sedm dní, což bylo vyhodnoceno jako značně rizikové. Problémem je také vysoká oblačnost, která by snížila energetický výkon solárních panelů.

Pilot Andrè Borschberg na 8172 kilometrů dlouhém letu na Havaj může v kuse spát jen 20 minut. Svou pozornost a tělesnou kondici v jednomístném stroji bude udržovat pomocí gymnastických cviků a jógy. Borschberg se v jednotlivých etapách střídá s kolegou Bertrandem Piccardem.

Cesta letounu Solar Impulse 2 kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Švýcaři Piccard a Borschberg se projektem snaží podpořit využívání sluneční energie.

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které oba piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a Spojenými státy. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více než Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Cesta kolem světa měla podle původních plánů trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní, harmonogram je ale nyní v několikatýdenním zpoždění. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35.000 kilometrů.

Zdroj: ČTK

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno