[quote]Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 odložil včerejší start z amerického státu Pensylvánie kvůli špatnému počasí. Poslední americká etapa obletu světa, která povede do New Yorku, se kvůli bouřkám a dešti uskuteční v dosud neupřesněném náhradním termínu, informovala agentura AP.[/quote]

Letoun měl vyrazit okolo půlnoci místního času (06:00 SELČ) na cestu trvající zhruba čtyři hodiny, v jejímž závěru byl plánován oblet sochy Svobody. Počasí však švýcarského pilota Andrého Borschberga přimělo start odložit. Nový termín tým zatím neoznámil.

V pořadí 14. etapa bude jednou z těch nejkratších: stroj během ní urazí asi 130 kilometrů. Poté Borschberga a jeho kolegu Bertranda Picarda čekají ještě dvě etapy – jedna na ještě neupřesněné místo do Evropy a druhá do Abú Zabí. Obě potrvají asi 120 hodin, spolu s přeletem z Japonska na Havaj tak budou patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Stroj má na svém povrchu 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární letoun ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno