Zdroj: AP

[quote]Somálští piráti unesli menší rybářskou loď, kterou chtějí využívat k únosům větších plavidel. Deset členů jemenské posádky piráti vysadili na pobřeží. Kapitána, kuchaře a inženýra si však nechali. S odvoláním na somálskou policii o tom informovala agentura Reuters.[/quote]

„Došli jsme k závěru, že piráti unesli rybářskou loď, aby mohli unést větší plavidlo,“ řekl agentuře Reuters příslušník pobřežní policie v částečně autonomním regionu Puntland Abdirahman Mohamud.

Jde o druhý únos, který mají na svědomí somálští piráti v tomto měsíci. Ve stejném regionu unesli 13. března piráti ropný tanker. Byl to první únos velkého komerčního plavidla v tomto regionu od roku 2012.

Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237krát a vzali si stovky lidí jako rukojmí. Od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN působí u břehu Somálska protipirátská operace EU nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018. V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska nebo Indie. Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech klesl.

Zdroj: ČTK