[quote]Dnešní Snídani s osobností strávíme s jednatelem společnosti Yusen Logistics (Czech) s.r.o. Michalem Peterem. Yusen Logistics je mezinárodní společností s celosvětovou působností a dlouhodobě se řadí mezi přední poskytovatele logistických služeb. Již od roku 2002 má své zastoupení  též na českém a následně i slovenském trhu.[/quote]

V  rozhovoru se dozvíme, jak se společnosti v uplynulém roce dařilo a jak se vypořádala s nepříjemnými nesnázemi. Zjistíme též aktuální informace o současném dění ve společnosti a nových plánech, které se společnost chystá uskutečnit. Nemůže zde chybět ani vyjádření k nejpalčivějšímu společenskému tématu současnosti – a sice k uprchlické krizi. Na závěr nám pan Peter prozradí, jak se dají zásady firemní filozofie převést i do soukromého života.

Jak se společnosti v uplynulém roce dařilo? Jaký největší úspěch jste zaznamenali?

Finální účet roku 2015 sice uzavřeme podle japonského fiskálního kalendáře až posledního března, nicméně již nyní můžeme konstatovat, že i přes jisté nesnáze v průběhu roku se nám úspěšně dařilo prodávat naše služby především v letecké a námořní dopravě, a to díky naší intenzivnější obchodní kampani a lepší spolupráci s ostatními pobočkami Yusen Logistics v Evropě a Asii. Rovněž se nám podařilo rychle naplnit volné skladové kapacity v pobočkách Kolín a Strančice, a to opět díky spolupráci našich obchodníků s provozy.

Řeknete nám blíže, o jaké nesnáze se jednalo?

Počátkem loňského roku jsme docela zásadně navyšovali stavy skladových operátorů a administrátorů na jedné z našich poboček, což se po několika měsících, vzhledem k vývoji projektu, obrátilo v propouštění desítek našich zaměstnanců. Bojovali jsme se ztrátou důvěry našich lidí, což je to nejhorší, co se může mezi firmou a zaměstnanci stát.

Druhá, již pozitivnější „komplikace“ nastala na podzim, v předvánočním období, kdy jsme naopak v retailových projektech měli lidí nedostatek. Ten byl způsoben rostoucí ekonomikou, která na jedné straně způsobila enormní nárůst spotřeby obyvatel a na straně druhé enormní poptávku po (nejenom) kvalifikovaných lidech, kterých je v poslední době nedostatek všude.

Uprchlická krize poznamenává též dopravní a logistické společnosti. Znamená to nejen další výdaje, ale také velká zpoždění v dodávkách zboží a četná bezpečnostní rizika. Jak se s touto krizí vyrovnává právě YL?

Náklady spojené s touto krizí nesou převážně naši zákazníci – finální výrobci nebo distributoři a v konečné fázi pak my všichni spotřebitelé. V loňském roce jsme nejvíce řešili problémy u exportů do Spojeného království, kdy uprchlíci blokovali přístavy na francouzské straně kanálu. Stres a strach, jaký tam řidiči zažili, si zde od stolu nedokážeme představit. Stejně jako tlak na dispečery, kteří museli neustále zajišťovat plynulý tok materiálu ve dne i v noci. Takže z mé strany úcta a velké díky.

Zaznamenali jsme záměr EU zakázat řidičům spát v kabině kamionu. Co si o tom myslíte?

Podle mne to je výplod úředníků v Bruselu, kterým nedocházejí veškeré souvislosti mezinárodní kamionové dopravy. Pominu-li všechny technické konsekvence v souvislosti s AETR, zeptám se jednoduše: „Je na dálničních odpočivadlech dostatečná ubytovací kapacita pro tisíce řidičů, kteří denně projedou Evropou?“ Není! „Budou obyvatelé městeček u dálnic šťastní, když jim kolem domků budou projíždět kamiony hledající levný penzion?“ Nebudou!

Co společnost Yusen Logistics plánuje v nejbližší době?

V letošním roce chceme dále posilovat kapacity našeho obchodního oddělení i provozů tak, abychom navýšili objemy leteckých a námořních přeprav v Čechách i na Slovensku.  Minulý rok se nám nepodařilo realizovat expanzi v podobě dalšího skladu nebo pobočky, vývoj několika aktuálních projektů však ukazuje, že by se nám mělo brzy podařit otevřít novou pobočku na Slovensku a i v Čechách máme své plány, které však zatím kvůli povaze projektu nemohu prozradit.

Letošní rok bude rovněž hodně o implementaci nových systémů. Pro řízení pozemních přeprav zavádíme jednotnou evropskou platformu TMS, nový systém zavedeme i  pro řízeni lidských zdrojů a kolegové z agentury rejdaře NYK Line přecházejí globálně také na nový software. V Čechách aktuálně testujeme nový CRM systém, který bude postupně zaveden v rámci celého regionu Yusen Logistics Europe. Také chceme dále pokračovat v inovacích. Chystáme spolu s našimi partnery pro naše zákazníky optimalizované typy návěsů a ve skladech nové funkcionality RFID.

Rozšířili jste v minulém roce nějak portfolio služeb nebo jste začali vyvíjet aktivity v nějakém novém sektoru služeb?

Stále poskytujeme plnou škálu logistických služeb v letecké, námořní a pozemní spedici a kontraktní logistice včetně mnoha služeb přidané hodnoty, tam nedošlo k žádné změně. Nicméně mezi naše již standardní sektory, na které se zaměřujeme – Automotive, Retail, Pharma a HighTech přibyl v roce 2015 nový sektor Aerospace, který je poslední dobou na vzestupu. Výhodou pro nás je skutečnost, že logistické procesy se zde velmi podobají procesům v automobilovém průmyslu, se kterými máme v Yusen Logistics bohaté zkušenosti.

Nedávno se mi dostala do rukou zajímavá studie týkající se tohoto segmentu, který má v rámci České republiky silné zastoupení. Asociace leteckých výrobců České republiky má aktuálně 35 členů, a to od malých specializovaných podniků až po finální dodavatele letadel a komplexních systémů včetně výrobců letadlových agregátů a dalších zařízení. Dle této studie jsme tak 4. na světě v počtu společností zabývajících se segmentem aerospace na 100 tisíc obyvatel. Potenciál tu tedy zajisté je.

Yusen Logistics se mimo jiné řídí pravidly a postupy filozofie neustálého zlepšování Kaizen. Uplatňujete tyto zásady i v soukromém životě?

Rodina je o štěstí a pohodě, takže Kaizen si nechávám v práci. Když ale vezmu cyklus PDCA, který je základním nástrojem neustálého zlepšování, tak se jím, aniž to tušíme, řídíme všichni pravidelně i doma. Příklad z jednoho víkendu. PLAN – naplánoval jsem uvařit oběd, který měl nedávno úspěch. DO – uvařil jsem podle receptu jako minule. CHECK – krůtí stehenní maso nebylo ta správná volba. ACT – příště použiji raději kuřecí maso, jako při prvním pokusu, to chutná manželce nejvíce.