[quote]Soud začne projednávat žalobu na pražský dopravní podnik, která požaduje zaplacení 43 milionů korun v souvislosti s užíváním karty opencard. Na straně žalobce stojí právní nástupce firmy eMoneyServices (EMS), společnost Castlebar Invest. Soud poskytl před dvěma lety stranám sporu prostor k uzavření smíru, k tomu ale nedošlo.[/quote]

Opencard pochází z éry primátora Pavla Béma, Prahu vyšla na více než 1,74 miliardy. Měla mít řadu funkcí, nakonec však sloužila především jako tramvajenka. Současné vedení hlavního města projekt označilo za předražený a odmítlo v něm pokračovat. Od nástupců původního dodavatele – firmy Haguess – čelí Praha i její dopravní podnik několika žalobám za nezaplacené služby či porušení licenčních smluv. Celkově na městě a dopravci firma nárokují přibližně 750 milionů korun.

Aktuální žaloba se týká peněz za licence a poskytnuté služby v letech 2011 a 2012. Služby údajně stály zhruba 1,5 milionu korun měsíčně. Soudce již předem upozornil, že složitý spor bude zřejmě trvat několik let. Podle něj bude muset žalobce mimo jiné doplnit důkazy, které potvrdí, že EMS získala majetková práva k softwaru opencard a také že skutečně funkce ke kartě zajišťovala.

Kvůli prosazení opencard byl za porušení povinnosti při správě cizího majetku odsouzen ke 3,5 roku vězení bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil vyvázl s podmínkou, stejně jako manažeři dopravního podniku Tomáš Petana a Jan Suntych.

Zdroj: ČTK