[quote]Kraje by měly ve svých objednávkách dopravy stanovit prokazatelně a transparentně výši mezd pro řidiče autobusů. Nejlepším příkladem je návrh ze Zlínského kraje, v němž je výše mezd a jejich nárůst stanoven zvlášť, mimo dokumentaci k výběrovému řízení, řekl po pondělním jednání takzvané dopravní tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.[/quote]

Odboráři požadují, aby přímo v zadání zakázek byla zakotvena nejnižší mzda řidičů v podobě 1,75násobku minimální mzdy. Odpovídá to 100 korunám na hodinu. Nyní jezdí za 72 až 74 Kč na hodinu. Průměrný čistý plat řidiče autobusu bez přesčasů se pohybuje mezi 12.000 až 13.000 korunami. V Česku chybí v autobusové dopravě 6000 profesionálních řidičů.

Šoféři autobusů proti nízkým mzdám protestují formou stávkové pohotovosti od druhé poloviny loňského roku a požadují, aby soutěže pořádané kraji v zadávací dokumentaci zohledňovaly i odměňování řidičů. Soutěže vypisované s jediným kritériem – nízkou cenou – podle nich neumožňují adekvátní ohodnocení zaměstnanců firem, které krajské soutěže vyhrávají.

Dosavadní návrhy ministerstev pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka přínosné nebyly. Metodický pokyn z letošního dubna sice může situaci řešit u nových smluv, nemyslí ale na starší smlouvy, kdy je cena za dopravu zafixovaná na řadu let dopředu a není v ní prostor pro jakýkoliv růst mezd. Problematikou odměňování řidičů se má zabývat i plenární schůze tripartity plánovaná na 18. května.

Protesty řidičů odstartovala takzvaná jablonecká výzva, při které šoféři po celé zemi oblékli na protest proti nízkým platům výstražné vesty.

Zdroj: ČTK