Zdroj: freeimages.com

[quote]Španělsko chce investovat pět miliard eur (130,4 miliardy Kč ) z veřejných i soukromých zdrojů do modernizace španělských dálnic. Oznámil to dnes španělský premiér Mariano Rajoy. Je to nejštědřejší plánovaná částka na podporu infrastruktury od konce ekonomické krize před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters.[/quote]

Program zahrnuje investici do výstavby 2000 kilometrů silnic napříč Španělskem během příštích tří let, včetně nedokončených dálnic. Plán podle Rajoye počítá se vznikem 190.000 pracovních míst.

Španělsko seškrtalo výdaje na infrastrukturu po roce 2008, kdy v zemi vypukla dvojí krize způsobená pádem cen nemovitostí a propadem stavebnictví. Krize se odrazila i na dálnicích s mýtem, které obtížně konkurovaly spojnicím, kde se mýto nevybíralo. Koncesionáři, kteří investovali do výstavby a provozu úseků s mýtem, krachovali. Španělský stát nyní jedná s věřiteli, aby snížil náklady na jejich vyplacení.

Investice do infrastruktury omezuje snaha Španělska snížit svůj veřejný dluh a dodržet cíle stanovené Bruselem. Rajoy ale řekl, že Španělsko už se z krize zotavilo natolik, že se může pustit do nových projektů.

Zdroj: ČTK