[quote]Speciální partnerskou zemí letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky v Mošnově na Novojičínsku bude Německo. Na letišti nedaleko Ostravy představí celý svůj záchranný systém – pozemní síly, letectvo, námořnictvo a velitelství podpory, policii, celníky, úřad pro technickou pomoc a Německý červený kříž, sdělili pořadatelé. Dny NATO se konají 17. a 18. září.[/quote]

„Německá účast bude nejrozsáhlejší v dosavadní tříleté historii konceptu Speciální partnerské země. Půjde o unikátní záležitost,“ uvedl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem, Zbyněk Pavlačík. První partnerskou zemí akce bylo v roce 2014 Polsko, loni Švédsko.

„Jako první můžeme zveřejnit účast německých pozemních sil, které představí šest kusů techniky. Diváci se mohou těšit na dynamickou ukázku tanku Leopard (druhý kus se představí na statické ukázce) a záchranného vozidla Bergepanzer 3 Büffel,“ uvedl Pavlačík.

Lidé dále uvidí obrněnou houfnici Panzerhaubitze 2000, pokladač mostů Panzerschnellbrücke 2 nebo bojové vozidlo pěchoty Marder.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky, například loni ze 16 zemí. Na akci je vstup zdarma a loni ji navštívilo více než 220.000 lidí. Pro letošní ročník už je známo několik účastníků: poprvé v Česku tam vystoupí švýcarská letecká akrobatická skupina Patrouille Suisse, představí se rovněž belgická skupina Red Devils a švýcarský tým Hornet Solo Display s nadzvukovým letounem F/A-18.

Zdroj: ČTK