[quote]Připravte se na budoucnost, která bude patřit robotům. Bude to ale skutečně velmi chaotická budoucnost, pokud je nenaučíme spolupracovat mezi sebou. Vědci na poli evoluční robotiky toto demonstrovali na příkladu robotů v podobě malých plavidel, která vzájemně spolupracují i ve venkovních podmínkách. Roboti jsou navrženi tak, aby vzájemně spolupracovali na řešení uloženého úkolu.[/quote]

Sofistikovaná plavidla současnosti jsou zároveň velmi drahá. K jejich provozu je potřeba vysoce kvalifikovaného personálu a drahého vybavení, riskovat se tedy vyplatí až v krajních případech. A dokonce ani nejmodernější plavidla nemohou být logicky na dvou místech najednou.

Jedním z možných řešení je společně s lodí vyslat na moře též několik robotických loděk, které zastanou funkci pomocné flotily. Bezpečnostní rizika odpadávají. Jen přijít na to, jak tuto flotilu přimět spolupracovat a plnit úkoly. Touto problematikou se v současnosti zabývá tým z oboru telekomunikací Univerzity v Lisabonu.

Tým pod taktovkou Dr. Anderse Christensena nedávno demonstroval samotné řešení. Malí roboti jsou vyrobeni ze strojově zpracované polystyrenové pěny a 3D tiskárnou vytištěných komponent v celkové ceně kolem 300 EUR (cca 8 000 Kč). Plavidlo je vybaveno GPS, kompasem, Wi-Fi a počítačem Raspberry Pi 2. Klíčem je však jeho decentralizované naprogramování.

„Představujeme nový přístup, kdy místo jednoho velkého a drahého robota použijeme několik malých a poměrně levných robotů,“ říká Christensen. „Takové množství robotů nelze ovládat centrálně. Každý z nich se musí sám rozhodnout, jak spolupracovat s ostatními roboty a plnit složité úkoly.“

Tým zde uplatňuje tzv. Darwinovský přístup. Každý z robotů je vybaven neurální sítí, která napodobuje funkce mozku živého tvora. Každému robotovi jsou zadány jednoduché instrukce, jak se chovat ve spolupráci s ostatním roboty v rámci plnění úkolu.

Roboti posléze mezi sebou vykazují určité interakce v určitém nasimulovaném prostředí, a ti, kteří vykazují požadované chování, v této zkoušce uspějí. Ti nejlepší poté postoupí do dalšího kola a jsou podrobeni testování ve skutečném terénu.

Flotila robotů se chová úplně stejně, jako se v přírodě chovají kupříkladu hejna ptáků nebo ryb. Soustředí se pouze na své nejbližší okolí a sousedy. Reagují jedině na své nejbližší sousedy a podle toho se také chovají v rámci plnění určitého úkolu, kupříkladu průzkumu dané oblasti či navigaci. Jinými slovy, učí se spolupracovat.

sea-robots-1

Tým v současnosti pracuje na další generaci robotů s mnohem pokročilejšími senzory, kteří budou schopní plnit delší a složitější úkoly. Tito pokročilí roboti by pak mohli spolupracovat ve větším počtu kupříkladu na výzkumu životního prostředí či při pátracích a záchranných operacích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno