Zdroj: Archiv

[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) opravuje ve středních Čechách nádraží v Dobříši a Březnici na Příbramsku a v Kostomlatech nad Labem na Nymbursku. Investuje do nich přes osm milionů korun. Když bude dobré počasí, mohou být práce hotové do konce roku. Příští rok začne rekonstrukce dalších. Informoval o tom mluvčí SŽDC Marek Illiaš.[/quote]

SŽDC je od letošního července vlastníkem 1575 nádražních budov po celé republice, které odkoupila od Českých drah za 3,31 miliardy korun. Nově tak bude možné na opravy získat více peněz z evropských dotací. Státní správce kolejí totiž může čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, i když také ve vlastnictví státu.

Letos by měly začít práce na osmdesáti nádražích, jde o opravy za zhruba 166 milionů korun.

„Při vytváření seznamu budov, které potřebují stavební zásah nejnutněji, vycházela (SŽDC) jak z technického stavu budov, tak z míry rozpracování projektové přípravy rekonstrukce jejich původním vlastníkem,“ uvedl Illiaš.

Údržba nádraží, u kterých už rekonstrukce začala, byla podle SŽDC dlouhodobě podfinancovaná. Ve špatném stavu jsou hlavně konstrukce střech a fasády a také dřevěná okna a dveře. V železniční stanici Kostomlaty nad Labem pokračují práce na fasádě, budova bude mít nová okna a dveře, elektroinstalace, oznamovací zařízení, zabezpečovací prvky a další. Drobné opravy čekají celý objekt a vylepšen bude i přístřešek pro cestující. Náklady přesáhnou tři miliony korun.

Budova železniční stanice Březnice dostane novou střechu. V plánu je výměna oken a dveří, oprava světlíků a další úpravy. Celkem budou práce stát téměř tři miliony korun. Kompletní oprava fasády, střechy a výměna oken a dveří už začala také v železniční stanici Dobříš. Obnoveny budou i prostory pro cestující a počítá se s novým vnitřním i venkovním vybavením. Zde investice přesáhne 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno