[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) spustí od 1. února ve zkušebním provozu dispečerské pracoviště v Praze na Balabence, ze kterého by se měly do budoucna dálkově řídit vlaky v západní části ČR. Od března by pak mohli dispečeři z tohoto pracoviště řídit vlaky v ostrém provozu na části takzvaného třetího železničního koridoru mezi Berounem a Rokycany. V tiskové zprávě to uvedla SŽDC. Projekt řídícího centra vyšel na 365 milionů korun.[/quote]

Kromě pražského dispečerského pracoviště existuje ještě jedno obdobné v Přerově, ze kterého jsou již dálkově řízeny tratě na Moravě. Hranice tratí, které budou dálkově řízeny z jednoho z uvedených dispečerských center, probíhají mezi Českou Třebovou, Letovicemi, Hlinskem, Golčovým Jeníkovem, Ledčí nad Sázavou, Obrataní na Táborsku a Slavonicemi.

Na dálkové řízení mají jednotlivé tratě v ČR přecházet postupně a nepotřební výpravčí mají být přeškolováni do dispečerských pozic. Na konci letošního roku tak má řídit provoz z Balabenky 109 traťových dispečerů a 36 operátorů železniční dopravy, kteří se budou střídat v nepřetržitém pracovním režimu.

„V dalších letech se síť dálkově řízených úseků rozšíří na celkem 2200 kilometrů, a to nejen na koridorových tratích, ale i na vybraných regionálních drahách po celém území Čech,“ uvedla SŽDC.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno