[quote]Rychlejší a pohodlnější bude cestování po železnici z Prahy do Tábora. Na trati je nový dvojkolejný tunel, který je první svého druhu v jižních Čechách. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) včera slavnostně ukončila modernizaci 12 kilometrů tratě mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora. Po zmodernizovaném úseku trati se včera měli možnost projet novináři.[/quote]

Práce trvaly od začátku roku 2013, investice přesáhla 1,9 miliardy korun bez daně. Částkou vyšší než 1,2 miliardy korun na projekt přispěla Evropská unie. „Díky rekonstrukci došlo ke zdvoukolejnění stávajícího jednokolejného úseku, čímž jsme dosáhli zvýšení rychlosti, plynulosti i bezpečnosti železniční dopravy. V praxi to znamená, že po úplném dokončení, potrvá jízda z Prahy do Tábora 65 minut,“ uvedl generální ředitel firmy OHL ŽS Petr Brzezina. OHL ŽS modernizaci provedla.

Podle mluvčího SŽDC Pavla Tesaře už je na trati vedle nyní otevřeného úseku opravená také část z pražské Hostivaře do Votic, hotový není úsek mezi Sudoměřicemi a Voticemi. Za Táborem dále na jih je po rekonstrukci železnice do Doubí u Tábora, ze Soběslavi do Veselí nad Lužnicí a dále do Horusic. „Letos bude hotový úsek Horusice – Ševětín,“ uvedl Tesař s tím, že zbývá dodělat úsek z Nemanic do Ševětína a z Doubí u Tábora do Soběslavi. Větší část tratí už je podle něj hotová.

Úsek mezi Táborem a Sudoměřicemi je důležitou součástí modernizace celého 4. koridoru, na kterém budou moci jezdit moderní vlaky rychlostí až 160 kilometrů za hodinu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý. Cesta mezi Prahou a Českými Budějovicemi se po dokončení všech úseků zkrátí přibližně na hodinu a půl, což je zrychlení o více než hodinu.

Zajímavostí modernizované tratě je vedle nového tunelu podle Tesaře také dvoukolejná estakáda. Má osm úseků s rozpětím 54 metrů a měří celkem 455 metrů s navazujícím 125 metrů dlouhým ocelovým mostem nad dálnicí D3. V rámci stavebních prací byly vybudovány nové mosty a propustky a také tři biokoridory a dva nové podchody.

Zrekonstruována byla železniční stanice Chotoviny, stanice Sudoměřice bude nově sloužit jako dvoukolejná zastávka. Modernizací prošlo také zabezpečovací a sdělovací zařízení, vznikly protihlukové stěny.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno