[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zrušila studii příležitostí na přípravu takzvaných rychlých spojení. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Zakázku na posouzení smysluplnosti vysokorychlostních tratí pro dopravní potřeby Česka byla jedním z výběrových řízení, o které se při nedávné razii na SŽDC zajímala protikorupční policie. Odnesla si i řadu dokumentů k soutěži, SŽDC tak nemůže jednotlivé nabídky vyhodnotit, řekl mluvčí správy železnic Ptačinský.[/quote]

Během razie jsme ztratili kontrolu nad dokumentací a nejsme schopní dokázat, zdali je v pořádku, nebo není,“ uvedl Ptačinský. Není rovněž možné odhadnout, jak dlouho bude policie tyto dokumenty zadržovat.

Příprava vysokorychlostních tratí, po kterých by vlaky mohly jezdit více než 300kilometrovou rychlostí, se tím opět odsunula. Ještě koncem loňského roku odhadovala SŽDC dokončení výstavby první etapy vysokorychlostních železničních tratí do roku 2030. V této fázi mělo jít podle ředitele SŽDC Pavla Surého o výstavbu tras Praha – Litoměřice, Brno – Břeclav a minimálně části tratě mezi Prahou a Brnem. Zbytek plánovaných rychlostních spojení pak měl být dokončený do roku 2050.

Občas se ale objevují i zmínky o potřebnosti dalších rychlostních tratí. Na společném setkání premiéra Bohuslava Sobotky s předsedou vlády spolkového státu Sasko Stanislawem Tillichem oba politici zdůraznili potřebu rychlostního spojení z Prahy do Drážďan.

O kolik příprava rychlostních spojení kvůli zrušené soutěži příprava tratí oddálí, zatím není podle Petra Šlegra z Centra pro efektivní dopravu možné odhadnout. Jisté ale je, že resort dopravy s přípravou příliš nespěchá. Zpracování studie příležitostí ministerstvo požaduje jako předpoklad dalších kroků v přípravě tratí, úřad jí ale už třikrát zrušil. Poprvé soutěž vypsal v roce 2013, doplnil zástupce společnosti, která se o zakázku na zpracování studie ucházela.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno