[quote]Chytré technologie se zmenšují do stále kompaktnějších rozměrů, ale ne do tak malých, aby byly nositelné i v oku. Společnost Sony ale předčila veškeré snahy o naprostou miniaturizaci a odhalila svou vizi kontaktní čočky, která nejen nahrává videa a fotografuje pouhým mrknutím, ale dokáže je též uložit.[/quote]

Google, Samsung a řada dalších společností již nyní pracuje na vývoji chytrých kontaktních čoček. Díky takovým čočkám bude možné sledovat hladinu krevního cukru či prohloubit vnímání reality. Ve všech případech se ale jedná spíše o prototypy ve velmi rané fázi a technologie z říše snů, které stále patří do budoucnosti.

Patent společnosti Sony na tom nic nemění, jen dává tušit, že se chystá něco chytrého a kompaktního, co si lze vložit do oka. Uvnitř čočky je zabudovaná snímací jednotka, hlavní kontrolní jednotka, úložný modul, anténa a piezoelektrický senzor.

eye-close-up-2

Piezoelektrický senzor měří, jak dlouho zůstávají oční víčka při mrkání zavřená a podle toho rozliší, zda se jedná o mimoděčné či vědomé mrkání. Na tomto principu funguje kontrolní mechanismus, který spouští nahrávání videa či focení.

Ve zprávě je uvedeno následující: „Běžné zamrkání trvá v rozmezí 0,2 až 0,4 sekundy a v případě, že tato doba překročí dobu 0,5 sekundy, znamená to, že mrkání je vědomé, tedy ne mimoděčné.“

Čočky by se nabíjely bezdrátově prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu či počítače, a to na principu magnetické indukce, rádiových vln či elektromagnetického pole. Snímaný obraz čočka automaticky zaostří a dokáže ho i přiblížit.

Máme před sebou ještě celou řadu výzkumných a experimentálních fází, než dospějeme do stavu, kdy budeme na ulici běžně potkávat chodce, kteří nadšeně pouhým mrknutím oka zachycují veškeré dění kolem sebe, ale musíme uznat, že nás čeká zajímavá budoucnost a máme se rozhodně na co těšit.