[quote]Společnost AIMTEC vznikla v roce 1996 v Plzni. Již téměř 20 let poskytuje své služby především logistickým a výrobním společnostem, kde nasazuje a uvádí do praxe moderní a žádané softwarové produkty.[/quote]

Dnes posnídáme s předsedou představenstva společnosti AIMTEC Romanem Žákem. Nejprve nás bude zajímat, jak si společnost vedla během posledního roku a jakých úspěchů či neúspěchů dosáhla a co plánuje do budoucna. Dále se zeptáme na to, o jaké služby mají zákazníci největší zájem a co mohou od společnosti očekávat. Dozvíme se též, čemu se věnuje nově založená společnost aitto GmbH a co může německému trhu nabídnout. Proč se společnost rozhodla zapojit do uskupení SKLAD? Na to se také zeptáme. Na závěr nám pan Žák prozradí, jak ve volném čase nejraději relaxuje.

aimtec-logo-2015

Jaké úspěchy, případně neúspěchy, zaznamenala společnost AIMTEC během posledního roku?
Rok 2015 byl pro naši společnost úspěšný. Oproti loňsku se nám podaří navýšit obrat o více než 20 %. Společně se zákazníky jsme realizovali projekty v oblasti logistiky, výroby a integrace. Podnikání se pro nás stalo skutečně globálním, což dokazují dva nové velké korporátní projekty. Získali jsme také zajímavé zakázky v oblasti automobilové výroby pro klienty v Číně a USA. Zavedli jsme novou službu AIMTEC Hotline, která umožňuje nepřetržitou podporu našich zákazníků. Koncoví uživatelé se mohou telefonicky obracet se svými požadavky na tým kvalifikovaných specialistů, který je na specializovaném pracovišti k dispozici v režimu 24/7. Vzhledem ke globálním projektům je podpora poskytována nejen v českém, ale i v anglickém a německém jazyce. Výhodou této služby je, že se interní IT tým na straně zákazníka nemusí věnovat operativě a může se soustředit na strategický rozvoj.

Jaké trendy ve svém oboru pozorujete? O co mají zákazníci největší zájem?
Stále větší potenciál spatřujeme ve výrobě. Zvyšuje se zájem o zpětnou sledovatelnost a řízení výrobního procesu. Požadavky tohoto typu začínáme vnímat také u strojírenským firem. Manažeři si uvědomují potřebu systematizace preventivní údržby a předcházení chybám ve výrobě a logistice. Rizika a nemalé náklady spojené se stahováním, prostoji zákazníků a opravou případných vadných zakázek se pro ně stávají významnou motivací ke zlepšování.
Iniciativa Průmysl 4.0 začíná nést své ovoce. Pozitivní vliv na tento trend má konečně také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které se k evoluční proměně staví pozitivně a začíná realizovat nutné kroky. Vnímání důležitosti digitalizace a automatizace a s tím spojeným využitím pokročilých informačních technologií se u představitelů společností pomalu ale jistě prohlubuje. V této oblasti jsem velkým optimistou. Přínosy pro naše firmy, a tím i ekonomiku mohou být výrazné. A to nejen pro výrobní firmy, ale i pro technologické a IT firmy s „I4.0“ produkty.

V předešlém rozhovoru jste hovořil o určité zkostnatělosti výrobní logistiky. Platí to stále, nebo zaznamenáváte posun k větší efektivitě?
Výrobní společnosti na zlepšení určitě pracují, jak zaváděním produktivních systémů vycházejících z Toyota Production systém, tak i využíváním progresivnějších informačních a automatizačních technologií. Poptávek po implementaci řešení pro řízení výroby, sběru dat ze strojů a od operátorů (MES – Manufacturing Execution System) nebo řízení interní logistiky od příjmu přes rozpracovanost až po expedici, případně s interakcí se zákazníky a dodavateli v podobě WMS (Warehouse Management System), zaznamenáváme stále více.

Můžete nám přiblížit, co všechno čeká zákazníka, než dojde k samotné implementaci vámi navrhovaného řešení? Co taková implementace u klienta obnáší?
Nejprve je nutné si se zákazníkem ujasnit cíle (přínosy) a rozsah dodávaného řešení. Na základě těchto informací sestavíme kompletní plán a vypočítáme náklady. Nezbytnou součástí je definice přínosů a návratnosti. S našimi řešeními se obvykle pohybujeme v řádu půl až 1,5 roku.
Samotná implementace pak trvá 3 až 5 měsíců. Skládá se z cílového konceptu, prototypování, školení, přípravy přechodu do ostrého provozu a spuštění do produktivního běhu.

Služby jsou postaveny na lidech. Kde získáváte nové zaměstnance?
Systematicky hledáme do firmy lidi, kteří budou chytřejší, než jsme my. A kteří vedle znalostí mají chuť dělat věci, které mají smysl. Zkratka HR pro nás znamená Human Relations, ne Human Resources. Nejlepší lidi nenajdeme na inzerát. Hledáme jehly v kupce sena. A začínáme třeba už na středních školách. Dlouhodobě spolupracujeme s vysokými školami, například ZČU, VŠ ŠKODA AUTO nebo VŠE. Zde máme možnost sledovat lidi při studiu. Ty zkušené hledáme nejlépe přes reference, protože každý člověk na sebe váže lidi podobného zrna.

Zaznamenali jsme, že společnost AIMTEC založila spolu s TTO novou firmu aitto GmbH. Proč jste se rozhodli založit novou společnost na německém trhu a čemu se aitto GmbH věnuje?
Hlavním cílem společnosti aitto GmbH je poskytovat zákazníkům kvalitní a komplexní služby v oblasti B2B komunikace převážně na německém trhu. Společnost aitto nabízí zákazníkům pomoc při implementaci a podpoře různých EDI řešení, dostupných na trhu, s roll-outem nových partnerů, přípravou konverzí pro nové zprávy i komplexní správou EDI produktů. Zároveň převezme úplnou kontrolu nad EDI systémem a infrastrukturou bez ohledu na konkrétní softwarové řešení a diverzitu EDI systémů. Z hlediska našeho podnikání je to jeden z dalších logických kroků. Také díky němu roste obrat naší EDI divize.

V roce 2014 se AIMTEC zapojil do uskupení SKLAD. Z jakého důvodu jste se pro tento krok rozhodli a co vám zapojení do SKLADu přináší?
SKLAD – Spolek Kompetentních Logistiků a Dodavatelů – představuje nezávislou iniciativu, ve které spolupracují přední dodavatelé z oblasti logistiky a výroby. Před vznikem tohoto uskupení jsme se již delší dobu potkávali s budoucími členy SKLADu u stejných zákazníků. Zjišťovali jsme, že klienti začínají hledat komplexní řešení svých logistických služeb. Rozhodli jsme se proto jim vyjít vstříc. Postupem času se ukazuje, že náš společný předpoklad byl správný, o čemž svědčí i řada zajímavých realizovaných projektů jak ze segmentu automobilové výroby, tak například z oblasti distribuce.

Myslíte si, že česká nebo slovenská firma může být skutečně významným hráčem na globálním trhu? Kde vidíte svou největší konkurenci?
Dříve jsme realizovali projekty v dceřiných společnostech globálních firem, v posledních dvou letech prodáváme projekty přímo na centrálu a řešení postupně rolujeme do závodů po celém světě. Ve firmách působících na světových trzích vidíme stejné prostory pro zlepšení jako u menších společností, mnohdy i větší. Donedávna byly naší největší konkurencí centrální IT oddělení globálních korporací. Teď jsme se s nimi naučili strategicky spolupracovat, což má velice pozitivní dopad na naše projekty.

Společnost AIMTEC každoročně pořádá mezinárodní konferenci TAL. Jaký mají tyto konference ohlas? Můžete nám prozradit, co se chystá pro následující konferenci?
Pořádání mezinárodní konference TAL – Trendy automobilové logistiky – je pro nás srdeční záležitostí. Každý rok, již po 16 let, se snažíme přinášet informace o nových přístupech a technologiích v logistice a výrobě v automobilovém prostředí a dalších výrobních odvětvích. Jsme rádi, že ohlasy jsou pozitivní a účastníci se k nám opakovaně vracejí, proto tuto akci ostatně také stále organizujeme. Snažíme se každoročně měnit místo společného potkávání, nejinak tomu bude i v roce 2016. TAL bychom chtěli v příštím roce propojit se zákaznickou oslavou dvaceti let trvání společnosti AIMTEC na trhu. Nedávno jsem se vrátil s kolegy z mezinárodní konference Odette pořádané v Mnichově, kde jsme měli možnost slyšet zajímavé řečníky z předních automobilek. Rádi bychom některé z nich pozvali v červnu k nám do Prahy.

Jaké plány má společnost AIMTEC do budoucna?
Jak jsem již zmínil, v příštím roce oslavíme dvacet let na trhu. Je to pro nás důležitý milník, který nás nutí zastavit se a rekapitulovat naše dosavadní kroky a působení. Když jsme před dvaceti lety s Jaroslavem Follprechtem začínali, vůbec jsme nepředpokládali, že bychom v budoucnu měli přes 150 zaměstnanců a obrat překročil hranici 200 mil. Kč. Stále častěji si uvědomujeme, že se posouváme z české firmy na firmu s mezinárodním přesahem a v tom chceme také pokračovat. Chceme se stále více zaměřovat na globální trh a na řízení výroby. Zde vnímáme největší potenciál ke zlepšení. Těší nás práce na globálních roll-out projektech, které lze skutečně efektivně dodávat.

Při které aktivitě si nejvíce odpočinete ve volném čase?
Ve volném čase mám rád každodenní ranní procházky se psem, jezdím na silničním a horském kole. V zimě dobíjím energii nejčastěji na lyžích a pravidelnou saunou.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno