Zdroj: Pixabay.com

[quote]Před 30 lety, 11. července 1987, byla slavnostně otevřena stanice metra Strašnická. Až do zprovoznění zastávky Skalka o tři roky později byla také konečnou linky A. V roce 2006 začaly soupravy zajíždět až do hostivařského depa. Strašnická měla mít původně dva vestibuly, každý s vlastním schodištěm na nástupiště. Nakonec byl ale postaven jen jeden výstup, takže dopředu vybudované druhé schodiště zůstalo dodnes slepé.[/quote]

S výstavbou stanice u křižovatky ulic Starostrašnická a V Olšinách na Praze 10 začal Metrostav v roce 1982. Na rozdíl od většiny předchozích stanic na trase A, jež byly ražené pod zemí, byla Strašnická postavena na dně stavební jámy. Pod architektonické řešení se podepsal Vlastimil Jakl. Podle jeho projektu byly stěny nástupiště obloženy tmavě hnědými glazovanými tvárnicemi, a nikoliv barevnými hliníkovými výlisky, charakteristickými pro většinu starších stanic na „áčku“.

Historie provozu na této lince se začala psát v polovině srpna 1978, kdy metro svezlo první cestující na úseku Dejvická (tehdy Leninova) a Náměstí Míru. Ten je druhou nejstarší součástí celé sítě pražského metra (po úseku Florenc – Kačerov na lince C). Krátce před Vánoci 1980 bylo „áčko“ prodlouženo o tři zastávky do stanice Želivského a odtud postupně až do Depa Hostivař. Zatím nejnovější částí linky A (i celého metra) jsou čtyři stanice na šestikilometrovém úseku Dejvická – Nemocnice Motol, které byly otevřeny v roce 2015.

Zdroj: ČTK