[quote]Starostové obcí v trase připravované části východního okruhu Prahy chtějí posunout stavbu dále na východ. Podporují variantu takzvaného regionálního okruhu, kterou si nechal zpracovat předchůdce ministra dopravy Dana Ťoka Antonín Prachař, řekl zástupce iniciativy a starosta Suchdola Petr Hejl. Komunikace by tak místo od napojení u Říčan přes Běchovice a Černý most a Suchdol vedla dále od města a obcházela z východu Úvaly, Zeleneč a na severu se blížila ke Kostelci nad Labem a Libčicím nad Vltavou.[/quote]

Současná plánovaná varianta vede podle starostů zastavěnou částí města a postrádá tak smysl. „Byla navržená v šedesátých letech minulého století. Od té doby se ale město významně rozrostlo. Vést kamiony městem je ale špatně,“ uvedl Hejl. Podle něj ale současné vedení ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic nechce o regionální variantě slyšet a prosazuje stavbu v původní podobě. Vyjádření ministerstva dopravy shání.

Podle Hejla je sice regionální varianta delší, kvůli tomu, že ale jde o nekomplikovanou stavbu v polích, vyjde nakonec laciněji. Nebude totiž nutné stavět tunely a tolik mimoúrovňových křížení, které si naopak vyžádá stavba okruhu v zastaných částech Prahy. Rovněž by tato varianta narážela na menší odpor lidí, přestože i proti ní by pochopitelně vystupovali majitelé domů v jejím okolí. V konečném důsledku by ale byla snáze prosaditelná, uvedl.

Problémy s přípravou stavby provází nedokončené části pražského okruhu dlouhodobě. V současnosti se jedná o nutnosti zpracovat nové posouzení stavby na životní prostředí (proces EIA) na pokračování komunikace mezi dálnicemi D1 a D11, která vypadla ze seznamu prioritních staveb, pro které chce Česko vyjednat v EU výjimku. V úterý oznámila v primátorka Prahy Adriana Krnáčová, že se kvůli jeho navrácení mezi priority obrátí dopisem přímo na Evropskou komisi.

Zdroj: ČTK