Zdroj: Freeimages.com

[quote]Starostové z východního okolí Prahy žádají co nejrychlejší dostavbu jihovýchodní části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Štěrboholskou spojkou. Stavba by měla být zahájena nejpozději v roce 2020, stojí v memorandu podepsaném zástupci 14 obcí a pražských městských částí. Výzva starostů byla odeslána na ministerstva životního prostředí a dopravy, Středočeský kraj, pražský magistrát a Ředitelství silnic a dálnic, sdělila ČTK mluvčí říčanské radnice Kateřina Lauerová.[/quote]

Starostové upozorňují na to, že kvůli nedokončenému okruhu projíždí jejich obcemi všechna tranzitní doprava, což přináší dopravní komplikace a snižuje bezpečnost. Chtějí, aby k chybějící části okruhu bylo letos dokončeno posouzení vlivu stavby na životní prostředí a příští rok dopracováno a schváleno územní řízení.

,,Doufáme, že nebudeme muset přikročit k hraničnímu řešení této situace nebo k protestům,“ stojí v memorandu.

Pod textem jsou podepsáni zástupci Říčan, Horoušan, Jiren, Křenic, Nehvizd, Sibřiny, Svémyslic, Škvorce, Záp, Zelenče a Zlaté a městských částí Praha 22, Královice a Nedvězí.

Říčany se už kvůli problémům v dopravě rozhodly ve městě zakázat jízdu automobilům nad 12 tun a instalovaly ve spolupráci se Středočeským krajem váhy na silnici číslo 101, které jsou nepřetržitě v provozu. Vysoké pokuty by měly omezit průjezd přetížených kamionů.

,,V řádu týdnů se už objeví značky omezující tranzit, čekáme na dokončení rekonstrukce ulice Přátelství,“ uvedl starosta Vladimír Kořen.

Dalším opatřením, které má zvýšit bezpečnost především v okolních obcích, je instalace úsekového měření. Osazeno bude na 17 místech, kde řidiči často překračují nejvyšší povolenou rychlost.

Zdroj: ČTK