[quote]Lidé by se v roce 2025 měli dostat vlakem z Prahy do Berlína za tři hodiny a 40 minut, což bude asi o 50 minut méně než dnes. Stát usiluje o rychlejší spojení také do Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Katovic. V některých zemích to ale naráží na problémy, například v Polsku, kde se často mění lidé na ministerstvu i do úrovně referentů. Na konferenci Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě to včera v Brně řekl vedoucí oddělení koncepcí a mezinárodní spolupráce na železnici ministerstva dopravy Luboš Knížek.[/quote]

„S Poláky je nejtěžší se na něčem domluvit. Na polském ministerstvu se často mění lidé až do úrovně referentů. Někdo vám něco slíbí, pak bohužel nemáte s kým jednat,“ uvedl Knížek.

Přesto je podle něj cílem zrychlit vlakové spojení mezi Prahou a Katovicemi až na čtyři hodiny a 15 minut.

Nejrychleji modernizuje svoje páteřní sítě Německo, konkrétně na rychlost 200 kilometrů za hodinu. Na české straně jezdí na některých úsecích vlaky maximálně rychlostí 160 km za hodinu.

Zlepšit se má spojení i směrem na Bavorsko do Mnichova. Český stát modernizuje úsek mezi Plzní a Domažlicemi. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala aktuálně zakázku na rekonstrukci kolejiště v plzeňském dopravním uzlu ve směru na Domažlice. Stavební práce investor odhadl na zhruba 1,3 miliardy korun. Bavorsko zpracovává studii možných úprav infrastruktury. Studie by měla být ukončena v červnu, přičemž všechny varianty pracují s jízdní dobou z Prahy do Mnichova čtyři hodiny a 15 minut. Předpokladem je, že půjde o elektrizovanou trať.

Zrychlit by měla do budoucna i doprava směrem na Bratislavu a Budapešť. Slováci plánují modernizovat svůj úsek až na rychlost 200 km za hodinu. Za sebou mají už studii proveditelnosti. Podle Knížka by v budoucnu cesta vlakem z Prahy do Budapešti měla trvat pět a půl hodiny. Dnes je to skoro sedm hodin.

„V Maďarsku je nutné něco opravit včetně vjezdu do budapešťského uzlu,“ uvedl Knížek.

Změny čekají i trať z Břeclavi směrem na Vídeň. Rakouská strana podle Knížka plánuje na trase i rychlost až 200 kilometrů za hodinu, což je o 40 kilometrů větší rychlost než se původně čekalo.

Zdroj: ČTK