[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo nabídky firem na stavby pěti úseků dálnic D3, D55 a D48, které patří mezi projekty označené vládou za prioritní. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Studecký. Stavby úseků o délce dohromady zhruba 34 kilometrů by měly podle dřívějších informací ŘSD začít příští rok. Celkem se příští rok začne stavět 140 kilometrů dálnic.[/quote]

„Ředitelství silnic a dálnic obdrželo žádosti o účast ve druhém kole výběrového řízení na stavbu pěti významných staveb,“ sdělil Studecký.

Jde o stavby obchvatu Českých Budějovic dálnicí D3 v úsecích Úsilné – Hodějovice a Hodějovice – Třebonín, obchvatu Otrokovic na Zlínsku dálnicí D55 a obchvatu Frýdku-Místku dálnicí D48 ve dvou úsecích.

O stavby se u jednotlivých úseků uchází 12 až 16 sdružení firem. ŘSD bude nyní hodnotit kvalifikační požadavky.

U devíti dopravních staveb, které vláda označila za prioritní, vyjednal kabinet u Evropské komise výjimku. Stavby tak nemusí projít opakováním procesu EIA, přestože stanovisko k nim bylo vydáno před mnoha lety, ještě podle zákona z roku 1992. Podmínkou pro vydání aktualizovaného stanoviska je podle dohody s komisí řádné zhodnocení ekologických vlivů stavby.

Zjednodušené opakování EIA zatím mají za sebou úsek D49 mezi Hulínem a Fryštákem a novostavba dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Ministerstvo životního prostředí by mohlo vydat do konce roku souhlasné stanovisko EIA k dalším čtyřem stavbám a zbylé tři stavby ho dostanou asi do konce ledna 2017.

Seznam prioritních dopravních staveb:

D3 Obchvat Českých Budějovic (D3 0310/I Úsilné – Hodějovice a D3 0310/II Hodějovice – Třebonín)
D6 obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice(D6 Lubenec, obchvat; D6 Řevničov, obchvat; D6 Nové Strašecí – Řevničov)
D48 Frýdek-Místek, obchvat
D35 Opatovice – Ostrov (D35 Opatovice nad Labem – Časy a D35 Časy – Ostrov)
D49 Hulín – Fryšták
D55 Otrokovice, obchvat JV část
D11 1106 Hradec Králové – Smiřice
D1 0136 Říkovice – Přerov
Modernizace trati Sudoměřice – Votice

Zdroj: ČTK