[quote]Městský úřad v Náchodě vydal územní rozhodnutí pro stavbu obchvatu Náchoda. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Náchodský úřad územní řízení k obchvatu řeší od roku 2009 a v minulosti bylo územní rozhodnutí o umístění stavby dvakrát odvolacím krajským úřadem zrušeno. Novinářům to řekl starosta Jan Birke. Odvolání odpůrců obchvatu starosta očekává i nyní. Náchod, který patří k dopravou nejzatíženějším městům v hradeckém kraji, usiluje o stavbu obchvatu téměř 20 let.[/quote]

V případě získání pravomocného územního rozhodnutí by mohly začít výkupy pozemků a další fáze stavebního řízení až do vydání stavebního povolení. Pokud by šlo vše hladce, mohla by stavba obchvatu podle starostova odhadu začít zhruba do tří let. Projekt obchvatu pro nynější územní rozhodnutí podle starosty doznal značných změn, například v posunutí hlukových zón či ve snížení počtu tunelů a mostů.

Přes město prochází tranzitní silnice do Polska, která je nárazově zahlcena kolonami aut a kamionů. Na protahující se přípravu stavby obchvatu lidé v Náchodě v minulých letech upozornili několika demonstracemi, při nichž zablokovali dopravu na tranzitní silnici. Náklady na stavbu asi sedm kilometrů dlouhého obchvatu se odhadují na téměř tři miliardy korun.

Opoziční zastupitel a kritik výstavby obchvatu Michal Kudrnáč v minulosti uvedl, že navržená severní varianta obchvatu hustě zastavěným územím Vysokova, Babí, Kramolny a Bělovse přinese problémy s hlukem a emisemi. Řešením by podle něj byla jižní varianta obchvatu s tunelem, která by podle něj byla rychlejší a odpadly by na ní problémy s výkupy pozemků.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno