[quote]Již do třetího dne vstoupila o půlnoci stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa. Společnost kvůli ní dnes ruší 830 letů, což se znovu dotkne zhruba 100.000 cestujících. Stávka za vyšší platy, kvůli níž vypadlo i několik spojení s Prahou, se protáhne nejméně do soboty. Jestli ale v sobotu skončí, není jisté.[/quote]

Odbory původně vyzvaly jen ke čtyřiadvacetihodinové stávce, postupně ji ale prodlužují. V sobotu se bude stávkovat čtvrtý den v řadě. Protest má značné dopady na leteckou dopravu v Evropě, ale i jinde ve světě.

Hned ve středu Lufthansa zrušila 876 spojů, což je zhruba polovina z asi 1800 letů, které běžně vypraví každý den. Ve čtvrtek vypadlo dokonce 912 letů. Za první tři dny protestu jeho dopady podle odhadů společnosti zaznamená zhruba 315.000 cestujících. V sobotu se má stávka týkat všech dálkových letů.

Už tři dny protest pociťují také cestující v Česku. Dnes byly zrušeny dva páry letů z Mnichova s příletem do Prahy ve 12:40 a v 19:40 SEČ a čtyři páry letů z Frankfurtu s příletem do Prahy v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50 SEČ. Poslední spoj měl plánovaný návrat do Frankfurtu v sobotu v 06:55 SEČ. Informovala o tom mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Piloti Lufthansy požadují zvýšení platů celkem o 22 procent a argumentují především tím, že jim platy posledních pět let nerostly, i když firma byla velmi zisková. Vedení aerolinek, které každý den stávky přijde na zhruba deset milionů eur (270 milionů korun), vnímá požadavky pilotů jako přehnané a tvrdí, že piloti vydělávají už teď více než je běžné v jiných leteckých společnostech. Pilotům firma nabízí jednání, které by vedl zprostředkovatel. Odboráři ale požadují, aby Lufthansa nejprve navrhla výraznější zvýšení platů.

Protesty pilotů Lufthansy, které se nyní opakují již po čtrnácté za dva a půl roku, přijímala v minulosti velká část německé veřejnosti s nelibostí, mimo jiné kvůli výši platů, které piloti mají. Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč).

Zdroj: ČTK