Zdroj: freeimages.com

[quote]Stávka řidičů autobusů městské dopravy společnosti BusLine v České Lípě je zažehnána. Požadované prémie dostali. Pokud by přesto chtěli stávkovat za vyšší mzdy, bylo by to nezákonné. ČTK to dnes řekl předseda místní odborové organizace BusLine Martin Machač. Stále podle něj ale nebyla podepsána kolektivní smlouva, i když se odborářům podařilo vyjednat opětovné zvýšení příplatků za práci o víkendech a přesčas a za noční služby. Jednání budou pokračovat v srpnu.[/quote]

„Můžeme být spokojeni, dostali jsme vyplacené prémie za leden a únor a teď ještě jednáme o prémiích za březen a duben, které jsme také nedostali,“ řekl Machač.

Od května už podle něj BusLine i prémie řidičům v České Lípě vyplácí.

„Rozhodně si chceme pohlídat, že nám peníze, které město na dopravu přidalo, budou vyplaceny,“ doplnil odborový předák Machač.

Ujistil, že v tuto chvíli není pro stávku důvod.

„Protože dostáváme zaručenou mzdu, byla by další stávka nezákonná a po nás by mohla být vymáhána případná náhrada škod,“ řekl Machač.

Řidiči autobusů v České Lípě kvůli mzdám stávkovali v dubnu, kdy prakticky ochromili veřejnou dopravu ve městě. BusLine poté zaměstnancům přidal, průměrná mzda podle předsedy představenstva Radka Chobota stoupla na zhruba 28.600 korun.

„Vše odpovídá nařízení vlády, byla tam ale mírně krácená prémiová složka mzdy,“ řekl dnes ČTK Chobot.

Tuto složku mzdy pokrylo zvýšení příspěvku na městskou dopravu, kterou českolipští zastupitelé schválili na konci května. Na zajištění městské dopravy se rozhodli přidat zhruba 3,7 milionu korun.

„Slibované peníze řidiči dostali, další jednání budou za měsíc,“ doplnil Chobot.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Autobusy společnosti BusLine tam přepraví denně v průměru 6500 lidí. Ročně po městě autobusy najezdí zhruba 1,2 milionu kilometrů. Českolipská radnice měla původně v rozpočtu na MHD na letošní rok připraveno 35 milionů korun, zvýšením sazby za kilometr o 3,25 Kč se náklady pro město zvýší na 38,7 milionu. Součástí dohody s městem je také dodatek, který zahrnuje kontrolu použití peněz. Navýšení ceny za kilometr je kompromisem, o kterém se dlouho vyjednávalo, BusLine původně žádal zvýšení ceny za kilometr o 7,46 Kč.

Zdroj: ČTK