[quote]Druhé největší město Španělska dnes ochromila stávka zaměstnanců metra za zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek. Provoz linek podzemní dráhy v Barceloně je omezen zhruba na polovinu, v dopravní špičce na 65 procent. Informovala o tom španělská média. Původně mělo linek jezdit méně, ale katalánská vláda v úterý aktivovala protokol o znečištění životního prostředí.[/quote]

Katalánská metropole Barcelona má asi 1,6 milionu obyvatel, další tisíce lidí do tohoto turistického města dojíždějí za prací. V těchto dnech navíc Barcelona hostí tradiční mezinárodní veletrh mobilních technologií Mobile World Congress, jehož se loni zúčastnilo na 90.000 návštěvníků.

Stávka zaměstnanců za vyšší platy a lepší pracovní podmínky se konala i v pondělí, první den veletrhu, kdy se ho účastnil mimo jiné i zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.

V souvislosti s chaosem v dopravě kvůli stávce dnes premiérka autonomního madridského regionu Cristina Cifuentesová navrhla, aby se Mobile World Congress konal příště v Madridu. „Máme v Madridu některé z nejlepších veletrhů Španělska i Evropy,“ uvedla Cifuentesová v rozhovoru pro televizi TVE.

Prestižní mezinárodní veletrh mobilních technologií, na jehož pořadatelství aspirují i další města Evropy, včetně Paříže, se v Barceloně koná od roku 2005. Loni v červenci podepsala radnice smlouvu o prodloužení jeho pořádání až do roku 2023.

Zdroj: ČTK