[quote]Strategická tramvajová trať na Borská pole v Plzni, tedy k univerzitě a obří průmyslové a obchodní zóně, v současné době čeká na evropskou dotaci. Město, které chce začít stavět co nejdříve, zadalo projektantovi drobnou úpravu trasy a stavebního povolení kvůli přesunutí zastávky blíže k výzkumnému centru NTIS a úpravě točny, řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).[/quote]

„Úpravy projektu a změny stavebního povolení si vyžádají zhruba čtyři až pět měsíců a pak už můžeme soutěžit a stavět. Je to prokonzultované se všemi stranami, takže by to neměl být problém. Hlavní je ale dotace, bez ní stavět nejde,“ uvedl Šindelář.

Plzeň má peníze na trať předběžně rezervované v programu ITI (integrované teritoriální investice „velké“ Plzně), který může kombinovat s dalšími fondy EU.

Současně radnice soutěží i prováděcí dokumentaci, po jejímž dokončení bude jasná konkrétní suma, která by se ale podle Šindeláře neměla lišit od původně projektovaných 650 milionů Kč.

Dvoukilometrová trať do průmyslové a univerzitní zóny Borská pole se připravovala 15 let, problematické bylo hlavně jednání s majiteli pozemků. Ten poslední získalo město v roce 2013. Tramvaj bude zatáčet z Klatovské do Kaplířovy ulice, zruší se současná konečná na Borech.

„První ze tří zastávek bude právě v Kaplířové ulici, blízko úřadu práce. První točna bude v přední části před mostem, který povede přes čtyřproudou silnici I/27 na Klatovy, druhá na konci na Borských polích za univerzitou,“ řekl Šindelář.

Tramvajová trať na Borská pole je spolu s dokončením západního silničního okruhu a modernizací úpravy vody hlavními investičními prioritami současné městské koalice. Jako klíčovou stavbu ji chápe také Západočeská univerzita (ZČU), která loni a letos dokončila v kampusu na Borech čtyři vědecká centra, v nichž nově pracují stovky lidí. Na Borská pole dojíždí v době výuky ZČU asi 30.000 lidí denně. Po sídlišti Lochotín jsou nejexponovanější lokalitou Plzně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno