[quote]Provoz dvoukolových vozítek segway v historickém centru Prahy s novou vyhláškou prakticky skončil. Zákaz vjezdu platný od soboty o víkendu podle zjištění městské policie nerespektovalo 16 lidí, všichni z nich v sobotu. Včera na vozítku strážníci nepřistihli ani jednoho člověka. Pokuty ukládali symbolické, bylo jich sedm a lidé zaplatili dohromady 900 korun. Informoval o tom mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Jan Čihák.[/quote]

S dalšími osmi provinilci budou přestupek řešit úřady, jeden případ strážníci vyřešili domluvou. Městská policie od soboty s počátkem zákazu posílila hlídky, za jízdu na vozítku v zakázané oblasti mohou strážníci uložit pokutu až 2000 korun.

Na provoz vozítek, na kterých jezdí především turisté, si dlouhodobě stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra. Vedení Prahy proto v červenci schválilo vyhlášku, ve které stanoví místa se zákazem vjezdu vozítek. Bez příslušných zákazových značek ale nebyl zákaz platný. Instalace více než 600 značek v ulicích podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové skončila v pátek.

Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Podle Čiháka strážníci všechny jezdce na segwayích přistihli v Praze 1. Uvedl také, že podle jeho informací se o víkendu zavřela většina půjčoven vozítek. Jejich provozovatelé považují vyhlášku za protizákonnou. Obrátí se kvůli tomu na ministerstvo dopravy. Někteří chtějí prohlídky města na segwayích vést po cyklostezkách, kde je provoz vozítek povolen.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Zdroj: ČTK