Zdroj: Freeimages.com

[quote]Středočeské hejtmanství přidá příští rok půl miliardy korun na hromadnou dopravu, podpoří tak i dokončení sjednocení středočeského systému s pražskou veřejnou dopravou. Celkově tedy bude hejtmanství ročně přispívat na vlakové a autobusové spoje včetně jejich provozování a integraci přibližně dvě miliardy korun. Novinářům to na včerejším setkání řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.[/quote]

Hejtmanství se snaží podporou veřejné dopravy nejen zajistit dobrou dopravní obslužnost obcí, ale také ulevit přetížené silniční síti. Podle hejtmanky musí kraj řešit i chystané pražské opatření, a to omezení vjezdu automobilů do Prahy v okamžiku vyhlášení smogové situace. Kraj zjišťuje další informace a připravuje krizový plán, například to, aby se lidé dostali alespoň k železničním dopravním uzlům.

Na rok 2019 chystá organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) také nkolik tendrů na obslužnost středočeských spojů. Půjde o komplikovanou soutěž, která bude řešit, zda se o některé spoje budou ucházet jiní dopravci za výhodnějších podmínek. Přímo hejtmanství ale tendry zřejmě vypisovat nebude.

,,Předpokládám, že si najdeme někoho externího,“ uvedla hejtmanka.

Na jak dlouhou dobu provozování budou tendry vypisovány, zatím není určeno, bude to ale určitě několik let.

Středočeská hromadná doprava se postupně zapojuje do systému pražské, cestující tak ušetří na jízdném, zlepšuje se návaznost spojů a celkově se systém veřejné dopravy stává přehlednějším. Hotovo už je například na Mělnicku, částečně na Kladensku, okresech Praha-východ, Praha-západ, Benešovsko, zapojena je i řada dalších spojů z ostatních středočeských okresů.

Zdroj: ČTK