[quote]Středočeský kraj bude žádat o evropské prostředky na opravy silnic druhé a třetí třídy. Do konce března by měl mít připravené žádosti o čerpání peněz z Integrovaného regionálního operačního programu, získat může až 1,293 miliardy korun. Informovala o tom Helena Frintová z tiskového oddělení krajského úřadu.[/quote]

„V roce 2017 se předpokládá zahájení minimálně 24 staveb financovaných z prostředků EU,“ uvedla Frintová.

Investice se kromě silnic budou týkat také oprav poškozených mostů, například ve Vlašimi a Bystřici na Benešovsku nebo u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

Rozsáhlou akcí bude i zahájení další etapy sanace skalního masivu podél silnice druhé třídy číslo 102 mezi Strnady a Štěchovicemi. Práce za 176 milionů korun mají začít v únoru a potrvají asi 16 měsíců. V tomto případě by většina nákladů měla být financována z operačního programu Životní prostředí.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se chce koncem ledna setkat s ministrem dopravy Danem Ťokem a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a jednat s nimi o tom, zda a jak by mohl stát kraji pomoci při správě rozsáhlé silniční sítě. Schůzky se má zúčastnit i krajský radní pro dopravu František Petrtýl a ředitel krajské správy a údržby silnic Zdeněk Dvořák.

Z nových staveb je podle hejtmanky pro kraj prioritou zejména dostavba dálnic D3 a D6. Připomněla, že protažení D6 je důležité nejen pro Karlovarský kraj, ale také pro Rakovnicko, které absencí této tranzitní komunikace trpí.

„Je to jedna z lokalit, která se nám vybydluje,“ upozornila.

Pokud jde o dokončení Pražského okruhu, které je další dlouho očekávanou stavbou, vypadá to podle ní, že zvítězí původní varianta a zahájení projektu se nebude muset na dlouhá léta odkládat.

Zdroj: ČTK