[quote]Středočeský kraj by měl podle opoziční ODS pustit na železnici soukromé přepravce. Dosáhl by tak snížení nákladů na dopravní obslužnost i kvalitnějších služeb, řekl předseda kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS). Hejtman Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že se konkurenci na železnici nebrání. Upozornil však, že v současné době platí desetileté memorandum, na jehož základě vláda přispívá na železniční dopravu v regionech a současné vedení ministerstva dopravy jedná o prodloužení tohoto období. [/quote]

Skopeček uvedl, že zaznamenal z výstupů Asociace krajů a od jednotlivých hejtmanů, že existuje poptávka po tom nepouštět do regionů konkurenci Českým drahám. „My si myslíme, že i do železniční dopravy konkurence patří, byť je to specifický obor. Ty efekty jsou jasné – snížení nákladů pro krajský rozpočet, zvýšení kvality služeb pro středočeské cestující a podle mého názoru i snížení ceny,“ uvedl Skopeček.

Například v Libereckém kraji, který podle Skopečka zastává jiný přístup, se soukromí dopravci vyplatili a v tomto regionu jsou velmi nízké náklady na jeden ujetý kilometr.

„To není o tom, že my bychom nechtěli, ale je to otázka ceny, kterou budeme doplácet na regionální dopravu,“ reagoval Petera. Poukázal na to, že díky železničnímu memorandu třetinu nákladů na financování regionálních železničních spojů hradí stát a dvě třetiny kraj.

„V případě, že bude soukromý přepravce, tak určitě tu jednu třetinu nikdo platit nebude,“ upozornil Petera.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že desetileté období Českým drahám přineslo stabilitu a poskytlo prostor a peníze na obnovu vozidlového parku národního dopravce. Zlepšení kvality přepravy na železnici podle premiéra poznali i cestující.

Středočeský kraj letos zaplatí za železniční osobní dopravu 1,1 miliardy korun, což je asi o 30 milionů korun více než loni. Navýšení je způsobeno například zkrácením intervalů jízdního řádu na některých tratích, zavedením nového provozu na trati mezi Hostivicí a Rudnou nebo novými zastávkami.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno