[quote]Středočeský kraj chce investovat přes 50 milionů korun do technologií, které by zvýšily bezpečnost a plynulost dopravy na silnicích druhé a třetí třídy. Součástí nového systému mají být inteligentní ukazatele a radary umožňující vytváření zátěžových map a sdílení dopravních informací na internetu a v navigačních systémech, sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.[/quote]

Na projekt týkající se takzvaného liniového řízení dopravy chce kraj získat dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Předpokládané náklady na pořízení a zprovoznění systému budou podle předběžného odhadu 53 milionů korun, přičemž dotace by měla činit 40 milionů Kč. Zbylou část by kraj zaplatil ze svého rozpočtu.

„Záměrem projektu je umístění inteligentních ukazatelů v 86 zájmových lokalitách a na území měst i obcí, dále osmi úsekových detektorů a tří dynamických vah napojených do jednotného monitorovacího systému s aktuálními výstupy a s jejich možným předáním Policii ČR, obcím s rozšířenou působností či zveřejněním na webových stránkách kraje, měst a obcí,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Vedení kraje si podle něj od nového systému slibuje zklidnění a zvýšení bezpečnosti dopravy, ale také snížení nehodovosti, počtu úmrtí a zranění účastníků silničního provozu.

Pro Středočeský kraj bude případné přidělení dotace znamenat povinnost zajistit udržitelnost projektu po dobu osmi let, tedy každodenní zpracování analýzy získaných dat a aktualizaci webových stránek kraje. Systém si v tomto období vyžádá každým rokem i záruční servis a jeho podporu.

„V tomto případě jsou předpokládané náklady odhadovány na 16,9 milionu korun, a vzhledem k tomu, že již nepůjdou hradit z dotace SFDI, budou muset být vyčleněny v rozpočtu kraje na roky 2017 až 2024,“ dodal hejtman.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno