Zdroj: pixabay.com

[quote]Středočeský kraj jedná s obcemi v okolí Prahy o vedení tramvajových tratí z metropole. Patří mezi ně zejména Zdiby, Průhonice a Jesenice, kam by tramvaje mohly do několika let jezdit. ČTK to dnes řekla Helena Frintová z krajského úřadu.[/quote]

„Návrhy vedení jednotlivých tras jsou již detailně projednávány se zástupci dotčených obcí a měst. V tuto chvíli mezi ně patří především Zdiby, Průhonice nebo Jesenice u Prahy,“ uvedl krajský radní František Petrtýl.

Jednání jsou podle něj vedena tak, aby byly v maximální možné míře zohledněny požadavky obcí na vedení tramvajových tras v návaznosti na možnosti dalšího rozvoje těchto obcí.

O vybudování tramvajových tratí do Zdib, Průhonic a Jesenice se minulý týden zmínil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v souvislosti s představením strategie města pro rozvoj tramvajové sítě. Petrtýl ale upozornil na to, že celá investorská příprava, tedy zpracování vyhledávacích studií, projektových dokumentací i následné financování, leží na bedrech Středočeského kraje. Nelze tak podle něj tvrdit, že Praha chce stavět tramvajové tratě do středních Čech, jak se objevilo v médiích.

„Je tomu přesně naopak. Jde o náš zájem, který ve spolupráci s Prahou řešíme a připravujeme delší dobu,“ uvedl Petrtýl.

Tratě na území regionu bude podle něj kraj připravovat a budovat samostatně, hlavní město poskytne součinnost při provozu a napojení na kolejovou síť Prahy. Investorskou přípravu a možné vedení tras zajišťuje středočeská Krajská správa a údržba silnic, pražský dopravní podnik jí poskytuje své zkušenosti s provozováním těchto tratí.

Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové je protažení tramvajových tratí za Prahu společně s rozšířením integrované dopravy na železničních tratích jediným možným způsobem, jak zlepšit dopravní propojení mezi metropolí a středočeskými obcemi. Dolínek již dříve uvedl, že rozvoj kolejové dopravy je pro město zásadní, protože je v mnoha ohledech výhodnější a ve srovnání s autobusy méně zatěžuje životní prostředí.

Zdroj: ČTK