Zdroj: Archiv

[quote]Středočeský kraj chce v letošním roce zrekonstruovat devět úseků silnic druhé a třetí třídy pomocí takzvaného tichého asfaltu či jiných moderních technologií, díky nimž dělají auta menší hluk než na obyčejném povrchu. Předpokládané náklady jsou téměř 243 milionů korun, kraj je chce hradit především penězi ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Informovala o tom včera Helena Frintová z krajského úřadu.[/quote]

„Program Nové technologie, který vyhlásil Státní fond dopravní infrastruktury, je pro nás velkou výzvou, protože budeme-li v něm úspěšní, můžeme získat 75 až 100 procent nákladů z celkové finanční částky každého schváleného projektu. Vezmete-li v úvahu zmíněných téměř 243 milionů korun, je to částka, o níž skutečně stojí za to se pokusit,“ řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Kraj je podle ní připraven uhradit maximálně 25 procent nákladů, tedy necelých 61 milionů korun.

Kraj s využitím technologie tichého asfaltu či jiných opraví úseky silnic Kounice-Bříství, Kolín-Týnec nad Labem, Libušín-Kladno, Nouzov-Hřebenka a průtahy Kamýkem nad Vltavou na Příbramsku, Mochovem u Prahy a Kačicemi na Kladensku. Nejdražší má být oprava úseku mezi Kolínem a Týncem nad Labem, tady kraj počítá s náklady 63 milionů korun.

„Přípravou těchto investičních akcí byla pověřena Krajská správa a údržba silnic, která požádá Státní fond dopravní infrastruktury o finanční příspěvek a zajistí vyhlášení výběrových řízení na dodavatele jednotlivých staveb,“ uvedl radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

V loňském roce kraj do oprav silnic druhých a třetích tříd s využitím tichého asfaltu investoval 177 milionů korun. Z toho 79 milionů kraji přispěl fond dopravní infrastruktury.

Zdroj: ČTK