[quote]Středočeský kraj plánuje do roku 2023 stavby silničních obchvatů za stovky milionů korun. Měly by odklonit tranzitní dopravu z Lysé nad Labem na Nymbursku, Plaňan na Kolínsku, Velvar na Kladensku, Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi, Kostelce nad Černými lesy, Čelákovic a Jinočan u Prahy. Nejdražší bude obchvat Berouna a Králova Dvora s předpokládanými náklady 1,1 miliardy korun. Tuto stavbu ale bude ještě nutné znovu ekonomicky zhodnotit, řekl novinářům hejtman Miloš Petera.[/quote]

Kraj bude zkoumat, zda projekt berounského obchvatu není příliš nákladný. Problém vidí Petera například v budování mostu přes Berounku. Nejdříve měl být také opraven průtah Berounem za 135 milionů korun a pak bude znovu zhodnocena situace kolem obchvatu.

Podle hejtmana je nyní nejlépe připravena asi stavba obchvatu Plaňan za 130 milionů korun a příprava hodně pokročila v případě druhé etapy obchvatu v úseku Litol – Lysá nad Labem, která má stát také 130 milionů. Další nachystanou stavbou je obchvat Staré Boleslavi za 235 milionů Kč.

Kraj chce ve spolupráci s městy vybudovat také obchvaty Kostelce nad Černými lesy za 100 milionů, Čelákovic za 190 milionů a Jinočan za 80 milionů korun. Ve fázi dokumentace k územnímu řízení jsou stavby obchvatů Velvar za 140 milionů a Brandýsa nad Labem za 190 milionů Kč. Plánují se také propojka dálnic D7 a D8 a obchvaty Jílového a Jesenice u Prahy.

Hejtmanství se podle Petery zabývá i dopravní obslužností v okolí Říčan u Prahy a chce urychlit výstavbu takzvané Vestecké spojky. Pokud se stavět nezačne co nejdříve, hrozí, že propadne platnost studie o vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Zdroj: ČTK