[quote]Středočeský kraj spustí nový web pro hlášení výmolů a dalších závad na silnicích. Lidé budou moci na adrese http://musimetoopravit.cz upozornit na problémové místo a vyznačit ho v mapě. Díky tomu může být problém rychleji odstraněn. ČTK to na dnešním setkání vedení kraje se středočeskými starosty v Praze řekl krajský radní pro dopravu František Petrtýl.[/quote]

Podobnému účelu slouží i portál Výmoly.cz, kam mohou motoristé hlásit aktuální stav silničních tahů v Česku a za pomoci mobilní aplikace a webu upozorňovat na úseky, které je trápí. Kraj chce svou aplikaci spustit od pátku, funkční je však už nyní. Kromě toho hejtmanství provozuje i mapový portál, na němž zveřejňuje plán oprav silnic a mostů a zásobník projektů.

Podle průzkumu, který si nechalo hejtmanství provést, je v havarijním stavu téměř 26 procent silnic druhé třídy. Naopak ve výborném stavu jich je desetina. Podobně chce hejtmanství podle Petrtýla zjišťovat situaci na silnicích třetí třídy.

Kraj ve spolupráci s policií chystá také revizi dopravního značení a v příštím roce počítá s instalací silničních vysokorychlostních vah. Jeho snahou je podle Petrtýla také vytlačení kamionů z menších cest na dálnice a silnice první třídy.

„Když už ty peníze věnujeme na opravu a vybudování silnic, tak chceme také kontrolovat, že nejsou poškozovány nadměrně naloženými nákladními automobily,“ dodal Petrtýla.

Silnice v regionu patří k nejvytíženějším v republice, neboť krajem vedou hlavní tranzitní tahy do Prahy. Na stavu vozovek se nepříznivě podepisuje právě těžká kamionová doprava.

Zdroj: ČTK