[quote]Středočeský kraj získal od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na opravy silnic druhé a třetí třídy pomocí takzvaného tichého asfaltu, na němž dělají auta menší hluk než na obyčejném. Celkové náklady budou téměř 177 milionu korun, z toho dotace by měla činit 79 milionů Kč, řekl novinářům hejtman Miloš Petera.[/quote]

Kraj s využitím této technologie opraví průtahy Hluboší na Příbramsku a Budiměřicemi na Nymbursku, dále úseky silnic Kácov-Zbizuby na Kutnohorsku, Libeř-Psáry u Prahy a Rakovník-Kněževes a také silnici v Berouně. Práce by podle Petery měly začít v letošním roce, projekty ale ještě musejí schválit zastupitelé.

Podle Petery se odfrézuje vrchní vrstva vozovky a nahradí se jinou skladbou. „Většinou se to dělá tak, že se do asfaltu přidává guma nebo další věci a ty potom sníží hluk,“ dodal hejtman. Díky speciální asfaltové směsi lze snížit hladinu hluku až o několik decibelů.

Od obdobné dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury žádají i ostatní regiony, Středočeský kraj ale získal největší částku, uvedl Petera.

Zdroj: ČTK