[quote]Studené počasí, sníh a mrznoucí déšť v USA komplikují silniční i leteckou dopravu. Od soboty se stalo několik set dopravních nehod, které si ke včerejšku vyžádaly podle stanice CBS životy devíti lidí. Upozornění na špatné povětrnostní podmínky bylo vydáno od jihoamerického Colorada po Maine na severovýchodě země. V USA bylo zrušeno nebo zpožděno několik set letů, přes 300 zrušených nebo zpožděných letů hlásí také tři velká letiště v Kanadě.[/quote]

V Indianě bylo nahlášeno 380 nehod a při šesti desítkách z nich byli lidé zraněni. Dvě nehody byly smrtelné. Na některých místech byly vozovky tak kluzké, že záchranáři museli k vyprošťování použít i žebříky.

V Minnesotě měly noční teploty klesnout až na minus 45 stupňů Celsia a úřady lidem doporučily, aby o víkendu raději nevycházeli. V Minneapolisu napadlo 15 centimetrů sněhu a ze silnic bylo nahlášeno 500 nehod. Ve státech od Missouri po Mississippi hrozí tornáda nebo silné bouře.

V Coloradu napadlo na několika místech i 30 centimetrů sněhu a podle CBS i místní řidiči, uvyklí na zimní komplikace, měli na silnicích problémy.

„Pracoval jsem u hasičů 45 let a říkávali jsme tomu dálniční hokej, protože lidé prostě vráží jeden do druhého,“ řekl k současné situaci na silnicích Kevin Sweeney z Brightonu.

Kvůli špatným podmínkám zrušili 200 letů na torontském letišti a kanadská meteorologická služba upozornila řidiče, že se kvůli sněžení na silnicích v oblasti Toronta vytváří námraza. Přes 80 letů bylo zrušeno také z Montrealu, ottawské letiště pozdrželo 41 leteckých spojů.

Velmi studené počasí panuje v centrální Kanadě i na západě země. V Britské Kolumbii čekají až 20 centimetrů sněhu a agentury, které se starají o bezdomovce, požádaly o dodatečné přikrývky a vytápěné místnosti. Zmrzla jezera v oblasti Vancouveru, na nichž se bruslaři neobjevili několik let. Na východě v Novém Skotsku zůstalo v sobotu bez elektrického proudu kvůli sněhu a silnému větru 3000 lidí.

Zdroj: ČTK