[quote]Korporace MeadWestvaco vydala v únoru již třetí studii Packaging Matters, jež sleduje vliv obalů na spokojenost zákazníků s výrobkem a jejich nákupní zvyklosti. Letos zkoumala postoje 5 075 spotřebitelů v pěti zemích (Brazílie, Čína, Německo, Francie a USA) v 11 kategoriích rychloobrátkových spotřebních výrobků (potraviny, nápoje, drogistické zboží atd.). Obal je nejdůležitější pro spotřebitele na rozvíjejících se trzích (Čína a Brazílie), kde důvěra v distribuční řetězec není tak silná jako v rozvinutých zemích (Francie, Německo a USA).[/quote]

Z 11 zkoumaných kategorií obal nejvíce ovlivní rozhodování u mrazených/chlazených potravin, kosmetiky, drogistických výrobků/parfémů a nápojů/potravin z rychlého občerstvení. Více než jeden spotřebitel ze tří říká, že obal velmi nebo mimořádně ovlivní jeho záměr nakupovat v těchto kategoriích.

Výsledky potvrzují, že balení je i nadále podstatné pro spokojenost zákazníků, záměr nakoupit a loajalitu ke značce: Zákazníci, kteří jsou naprosto spokojeni s obalem, při nákupu hledají konkrétní výrobek mnohem častěji. Ve srovnání s nespokojenci častěji koupí a použijí výrobek (57 : 47 %), nakupují častěji v obchodech i na síti (24 : 17 %) a vyzkoušejí něco nového jen kvůli obalu (44 : 36 %). Podobně jako vloni výsledky ukazují, že 31 % spotřebitelů považuje obal za velmi nebo mimořádně důležitý pro celkovou spokojenost se spotřebními výrobky. 37 % spotřebitelů vyzkoušelo produkt, protože je upoutal jeho obal, nebo si ho koupili znovu díky funkcím obalu, výrazně se to projevilo v USA (vzestup z 18 na 24 %) a mírně se zájem zvedl v Číně (z 38 na 39 %).

Pokud jde o místo nákupu, obal je považován za mnohem důležitější při nakupování v obchodech (57 %) než online (43 %), ale rozdíl je menší, než by se zdálo. Jediná země, kde většina spotřebitelů (65 %) uvedla, že obal je důležitější pro online nákupy, je Čína. Ti, kteří řekli, že obal je velmi nebo mimořádně důležitý pro jejich spokojenost, mnohem pravděpodobněji zvýší v budoucnu frekvenci online nákupů.

S obaly je alespoň trochu spokojeno 83 % zákazníků, ale naprosto spokojen je jen jeden z deseti, což otevírá prostor pro výrobce. Proti loňsku stoupla spokojenost o 3 % v USA a poklesla o 2 % v Číně, kde je hlavním problémem bezpečnost. Pokud jde o budoucnost obalů, jsou spotřebitelé optimističtí, přes 77 % věří, že značky míří správným směrem, pokud jde o nové trendy v balení.

Tracy Doherty, ředitel marketingu a inovací, MWV: „Kategorie, o nichž spotřebitelé uvedli, že zde má balení největší vliv na jejich chování, zaznamenaly nejnižší úroveň spokojenosti. Jak můžeme tuto mezeru překlenout?” Zákazníci mají jasno: inovacemi zacílenými na funkčnost a bezpečnost.

Zdroj: Packaging

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno