Zdroj: Archiv

[quote]Studie proveditelnosti Všejanské spojky má být hotová v první polovině příštího roku. Jde o návrh řešení zlepšení železniční dopravy mezi Prahou a Mladou Boleslaví, mezi Milovicemi na Nymbursku a Čachovicemi má být postavena více než osm kilometrů dlouhá železniční trať.[/quote]

„O zařazení této dílčí stavby do plánu investiční výstavby bude rozhodováno po dokončení studie proveditelnosti a jejím projednání na Centrální komisi ministerstva dopravy,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Nová trať by měla pomoci zrychlit železniční dopravu a zvětšit i její kapacitu mezi Prahou a Libercem. Podle Illiaše je třeba zdůraznit, že stavba Všejanské spojky sama o sobě významného zlepšení železniční dopravy nedosáhne.

„Na takovéto úpravy infrastruktury je třeba nahlížet komplexně s dopady na související železniční síť (její kapacitu) a také efektivitu vynaložených investičních prostředků,“ uvedl mluvčí.

Právě tímto komplexním posouzením se studie proveditelnosti zabývá.

Příprava dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení může následovat až po projednání studie. Také s výkupem pozemků SŽDC nepočítá dříve než po vydání územního rozhodnutí.

Právě lidem z Milovic a okolí by Všejanská spojka usnadnila cestování za prací a obecně by zlepšila dopravní dostupnost regionu. U Milovic má nová trať protnout území bývalého výcvikového prostoru využívaného sovětskou armádou. Navázala by na současnou trať Lysá nad Labem – Milovice, kterou by propojila s úsekem Mladá Boleslav – Nymburk. Mezi Čachovicemi a Mladou Boleslaví by byla trať nově dvoukolejná.

Zdroj: ČTK