[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nechala ke studii proveditelnosti na přestavbu brněnského železničního uzlu zpracovat ještě studii za 1,6 milionu korun, která má podrobně zmapovat chování cestujících. A to jak při zachování nádraží v centru u Nádražní ulice, tak ve variantě odsunu za Zvonařku na místo nynějšího nákladového Dolního nádraží, vyplývá z věstníku veřejných zakázek.[/quote]

Odsun brněnského nádraží zásadním způsobem změní fungování městské hromadné dopravy, zároveň se výrazně prodlouží docházková doba do centra města. Odsunuté nádraží by totiž bylo zhruba kilometr jižně od současné stanice.

„Pro obhajobu potřebnosti navrhovaných řešení je potřeba zpracovat kvalitní a dostatečně podrobné přepravní prognózy na základě dopravního modelu,“ vysvětlil potřebu doplnění studie proveditelnosti mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Studie má mimo jiné zjistit, jaký dopravní prostředek lidé využijí v případě obou variant nového nádraží, případně zda má cestující k dispozici auto.

„Tyto údaje budou sloužit ke zpřesnění dopravního modelu a výpočtových funkcí přepravní prognózy. Na základě výpočtů se posuzuje, jaký lze očekávat vliv navrhovaných výhledových dopravních řešení na to, jak se budou cestující chovat a navrhovaná řešení využívat,“ uvedl Illiaš.

Dopravní chování obyvatel je jednou z klíčových složek, která ovlivňuje ekonomické hodnocení projektu.

Studie proveditelnosti by měla být podle nynějších předpokladů dokončená do 20. listopadu, aktuálně je hotová zhruba třetina. Původně se přitom počítalo, že bude k dispozici do krajských voleb. Zároveň s nimi se uskuteční referendum, v němž Brňané budou rozhodovat, zda chtějí nové nádraží nadále v centru u Nádražní ulice, nebo zda si přejí stanici odsunout. Aby byly výsledky referenda závazné, musí hlasovat alespoň 35 procent voličů.

O novém řešení brněnského železničního uzlu se hovoří již téměř století, avšak k žádnému rozhodujícímu kroku dosud nedošlo. Před 12 lety se referendum již konalo a vyznělo jednoznačně proti odsunu. Nehlasoval však dostatek lidí, tehdejší koalice v čele s ODS totiž zvolila termín týden před krajskými volbami.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno