Dnes a zítra, tedy 20. a 21. března, se setkají šéfové států či vlád zemí Evropské unii. Z pohledu byznysu bude klíčové hlavně jednání o budoucnosti energetické a klimatické politiky bloku do roku 2030. Půjde o to, jak ambiciózní cíle si dá EU v rámci snahy bojovat se změnami klimatu. Rozhodnutí může mít přitom dalekosáhlé dopady na průmysl a jednotlivé jeho sektory.
Evropská komise v lednu přišla s ambiciózními návrhy, které navazují na stávající závazky počítajícími do roku 2020 se snížením emisí skleníkových plynů o 20 procent proti roku 1990 a zvýšením podílu obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti o pětinu. Pro rok 2030 by EU podle Komise měla mít závazné dva cíle – pro snížení emisí o 40 procent a pro navýšení podílu obnovitelných o 27 procent.
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ambiciózní plán EK kritizuje. Obává se zásadních dopadů, jaké by bez adekvátních kompenzačních opatření, měl na český průmysl a jeho konkurenceschopnost. SP ČR chce, aby EU měl pouze jeden závazný cíl, a to pro snížení emisí skleníkových plynů. Jeho výše musí být odvislá od toho, zda a jakým způsobem se do boje s klimatickými změnami zapojí globální partneři EU.
Kromě energetické a klimatické politiky se lídři EU budou bavit mimo jiné i o tom, co je možné dělat pro zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu.
Situace v EU není totiž nikterak růžová. Například celková daňová zátěž v poměru k HDP je v unii o 50 % vyšší než v USA a průmyslové ceny elektřiny jsou v EU více než dvojnásobné proti těm v USA či Rusku a o 20 procent vyšší než v Číně.
Na programu budou i debaty o evropském semestru a pokračování strukturálních reforem. Nepochybně se státníci nevyhnout ani vývoji na Ukrajině.
Zdroj:elogistika.info