[quote]Svaz průmyslu a dopravy nevěří tomu, že se letos podaří zahájit všech devět prioritních staveb a dalších avizovaných infrastrukturních staveb, jak uvádí ministerstvo dopravy. Novinářům to po valné hromadě svazu řekl jeho prezident Jaroslav Hanák. Podpořil naopak ministra Dana Ťoka v otázce prodloužení mýtné služby se společností Kapsch.[/quote]

„Náš názor je, že to nebude tak jednoduché. I když těch devět prioritních staveb už má hodnocení EIA a i další z té stovky staveb,“ uvedl Hanák.

Přestože získání kladného stanoviska dopadu na životní prostředí EIA je důležitým krokem, další potíže resort čekají při výkupu pozemků a získávání stavebních povolení. Vloni v září ministr Ťok uvedl, že se během letoška začnou stavět dálnice s celkovou délkou 140 kilometrů.

Mezi nejvýznamnější stavby ministerstvo zařadilo novostavbu deseti kilometrů dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, obchvaty Lubence a Řevničova na dálnici D6 nebo dva úseky D11 z Hradce Králové do Smiřic a dále do Jaroměře. Do celkové délky novostaveb dálnic úřad započítává i rekonstruované úseky dálnice D1.

Resort dopravy musí kvůli starým posudkům, které EU přestala uznávat, zopakovat proces posuzování dopadů staveb u více než stovky rozpracovaných stavebních projektů. Pro devět prioritních staveb ale vláda v Bruselu vyjednala možnost neopakovat celý proces, ale uskutečnit jen zjednodušené řízení. Tyto stavby získaly kladné posudky do poloviny února.

Valná hromada se také zabývala problematikou mezd šoférů linkových autobusů, kteří kvůli nízkým mzdám hrozí celostátní stávkou. Podle Hanáka k tomu ale není důvod, protože u 11 krajů se podařilo navýšení mezd vyjednat. Problematické jsou jen dva kraje, Ústecký a Jihomoravský.

„Oba kraje nejsou žádným překvapením, protože tam vždy byly největší problémy s dopravní obslužností. Zvláště nesolidní podmínky na jižní Moravě komplikovaly dopravní obslužnost, tak i nastavení platů v letošním roce,“ dodal Hanák, který je zároveň majitelem dopravní společnosti FTL působící v Olomouckém kraji.

O případné stávce šoférů se má rozhodnout do 15. března. Klíčovým bude pondělní jednání vlády, kde se rozhodne o příspěvku do rozpočtu krajů na opravy krajských silnic. Podle návrhu ministrů dopravy Ťoka a financí Andreje Babiše by mělo být z vládní rezervy uvolněno 1,5 miliardy korun. S tím ale na předchozí schůzi nesouhlasil premiér Bohuslav Sobotka. Přestože má jít primárné o prostředky na silnice II. a III. třídy, kraje je plánují využít také na zvýšení mezd řidičům.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno