[quote]Letoun na solární pohon Solar Impulse 2, který je na cestě kolem světa, podle plánu přistál v arizonském Phoenixu, sdělila dnes agentura AP. Letadlo švýcarské výroby urazilo vzdálenost zhruba 1160 kilometrů z Moffettova letiště v Kalifornii za asi 16 hodin.[/quote]

Jednomístný stroj, který střídavě pilotují Švýcaři André Borschberg a Bertrand Piccard, dorazil na závěr této 10. etapy do předměstí Phoenixu Goodyear v pondělí večer místního času (dnes brzy ráno SELČ). V kokpitu tentokrát seděl 63letý Borschberg.

Osmapadesátiletému Piccardovi trvala více než 4080 kilometrů dlouhá předchozí mnohem náročnější devátá etapa z Havaje do Kalifornie bezmála tři dny, přesněji 62 hodin a 29 minut.

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, tedy více, než má Boeing 747. Solární letoun ovšem váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Piloti zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde chtějí cestu po obletu planety také ukončit.

Mise měla původně trvat pět měsíců, přičemž na vlastní let mělo připadnout 25 dní. Loni se dostavily komplikace v Číně a poté v Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím. Následné potíže s bateriemi, kvůli nimž letoun zůstal devět měsíců na Havaji, zapříčinily, že dokončení celé trasy dlouhé asi 35.000 kilometrů muselo být odloženo na letošní rok.

Po Phoenixu má podle agentur ojedinělý letoun po dvou až třech zatím neupřesněných etapách dorazit do New Yorku. Poté se vydá na dlouhou cestu přes Atlantik.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno