[quote]Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes odstartoval z Arizony na západě USA a vydal se na další část cesty kolem světa. Příští zastávkou letadla švýcarské výroby by měla být Oklahoma, informovala agentura AP.[/quote]

Pilot Bertrand Piccard vzlétl z Phoenixu kolem 12:00 SELČ. V oklahomské Tulse by chtěl přistát zhruba za 17 hodin a 50 minut.

Do Arizony Solar Impulse 2, v jehož řízení se Piccard střídá s dalším pilotem, Andrém Borschbergem, dorazil minulé úterý po 16hodinové cestě z Moffettova letiště v Kalifornii. Předtím solární letoun překonal náročnou, více než 4080 kilometrů dlouhou etapu z Havaje, která trvala tři dny.

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, tedy více, než má Boeing 747. Solární letoun ovšem váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Piloti zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde chtějí cestu po obletu planety také ukončit.

Mise měla původně trvat pět měsíců, přičemž na vlastní let mělo připadnout 25 dní. Loni se dostavily komplikace v Číně a poté v Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím. Následné potíže s bateriemi, kvůli nimž letoun zůstal devět měsíců na Havaji, zapříčinily, že dokončení celé trasy dlouhé asi 35.000 kilometrů muselo být odloženo na letošní rok.

Po několika etapách v USA by měl letoun dorazit do New Yorku a odtud letět přes Atlantik do Evropy, případně na sever Afriky.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno