Zdroj: www.pixabay.com

[quote]Evropský satelitní navigační systém Galileo kromě jiných služeb pomáhá zájemcům také při hledání pronajímaných skútrů. Služba založená na pronájmu městských elektrických motorek míří nyní i do Prahy. Na včerejším setkání s novináři to řekl ředitel společnosti Going Green a akcionář firmy Motit Valinetin Porta.[/quote]

„Dvacítka elektrických skútrů, které zájemcům půjčuje společnost Motit v Barceloně a Paříži, je od dubna vybavena kromě klasické GPS navigace také systémem Galileo, který pomáhá přesněji najít umístění nejbližšího stroje,“ dodal Porta.

Projekt půjčovny městských elektrických motorek podle něho nyní firma plánuje rozšířit i do hlavního města ČR.

Kdy konkrétně se budou lidé moct svézt v Česku, ale zatím není možné uvést. Společnost zatím v Česku hledá lokálního partnera. Po jeho nalezení je ale spuštění projektu otázkou půl roku, dodal Porta.

V Barceloně stojí minuta jízdy 18 centů, v Česku by byla cena pravděpodobně nižší. Pro zahájení provozu v novém městě společnost počítá s 50 skútry. V současnosti v Barceloně provozuje na 170 strojů a má na 1200 pravidelných uživatelů.

Projekty založené na sdílené ekonomice v Česku v současnosti rostou, v případě sdílení aut se jich ale zatím účastní jen malé procento motoristů. Podle odhadu Asociace českého carsharingu je v Česku aktuálně touto formou půjčováno na 500 vozů v Praze a velkých městech.

Evropský navigační systém Galileo začal poskytovat první služby na konci loňského roku. Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.

Zdroj: ČTK