[quote]Sledovací systém společnosti ERA v Pardubicích kontroluje provoz vrtulníků na ropné plošině u nizozemského pobřeží. Po roce testů je v ostrém provozu, řekla zástupkyně firmy Lenka Stejskalová Reichová.[/quote]

Dispečeři mohou s pomocí systému sledovat pohyb helikoptér v oblasti o velikosti 30.000 čtverečních mil. Vidí je od výšky 150 metrů do 15 kilometrů.

„Většina vzdušného prostoru nad ropnými plošinami vzdálenými od pobřeží nebyla pokryta radarem a nizozemští dispečeři tak museli spoléhat jen na rádiovou komunikaci s piloty vrtulníků,“ uvedla Stejskalová Reichová.

Nizozemský projekt měl svá specifika. Nad pevninou se signály chovají jinak než nad masou pohybující se vody. Ropné plošiny se navíc kvůli vrtům chvějí a Severní moře má velmi drsné klima, které vystavuje použité materiály značné zátěži.

„Aby (technici) dosáhli požadovaných výsledků na přesnost sledování, instalovali 17 stanic přímo na ropných plošinách a tři další na pobřeží a blízkých ostrovech,“ uvedla Stejskalová Reichová.

Firmu ERA vlastní skupina Omnipol. Koupila ji v roce 2011. Podnik vyvíjí a vyrábí sledovací systémy pro letový provoz pro potřeby civilních letišť i armádních a bezpečnostních složek. Systémy pardubické firmy fungují v 57 zemích světa.

Zdroj: ČTK