Zdroj: Archiv

[quote]Projekt Modernizace železničního uzlu Pardubice, který připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), již počítá s budoucí výstavbou Ostřešanské spojky. Nová trať mezi Pardubicemi a Chrudimí by zrychlila spojení mezi oběma města a odstranila dosavadní nutnost zajíždění vlaků do Rosic nad Labem. Modernizace má snížit hluk a zvýší bezpečnost.[/quote]

Podle dokumentu plánuje SŽDC celkovou rekonstrukci uzlu, náhradu zastaralých staveb a technologických zařízení za nové konstrukce. Úpravy také umožní vyšší rychlost projíždějících vlaků. Náklady SŽDC před časem odhadla na tři miliardy korun.

Projekt zahrnuje úpravy železničního svršku a spodku, nové výhybky a rozšíření trati do Rosic nad Labem na dvě koleje. Vznikne nové páté ostrovní nástupiště a opravena budou dosavadní čtyři včetně rozšířeného zastřešení. Úpravy podstoupí podchody, zrekonstruují se služební přechody, opraví se či vybudují mostky a opěrné zdi. Součástí je rovněž obnova technologií a inženýrských sítí, nové trakční vedení a zabezpečovací zařízení, postavena bude nová technologická budova, provozní budova a spínací stanice, u ostatních objektů budou upraveny interiéry.

Ostřešanská spojka by se měla stavět v letech 2019 až 2022. Náklady na její vybudování se odhadují na 2,3 miliardy korun.

Uzel Pardubice je jedním z posledních nerekonstruovaných míst na mezinárodním železničním koridoru. Vlastní pardubická stanice odpovídá stavu po poválečné přestavbě, kdy byly vybudovány nová výpravní budova a perony. Navazující traťové úseky byly zmodernizovány v letech 1999 až 2001.

Zdroj: ČTK