[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos začala s modernizací vybraných úseků trati z Břeclavi do Znojma, pokračovat bude i příští rok. Ministr dopravy Dan Ťok před dvěma týdny ve Znojmě hovořil o tom, že by díky tomu mohlo fungovat lépe železniční spojení Brna se Znojmem. Ministerstvo dopravy i Jihomoravský kraj však nyní hovoří pouze o zlepšení dopravy mezi Znojmem a Břeclaví a lepší dostupností některých částí Znojemska směrem na Brno, vyplývá z jejich odpovědí pro ČTK. Pro dopravu mezi dvěma největšími městy kraje má i v budoucnu zůstat klíčová páteřní autobusová linka 108.[/quote]

Ani po rekonstrukci úseků trati na Břeclav, která umožní vlakům zrychlit z 80 na 120 kilometrů za hodinu, se nestane spojení s Brnem po železnici konkurenceschopné. Modernizace trati zahrnuje lepší zabezpečení přejezdů, díky čemuž nemusí vlaky zpomalovat. Dále bude z 69 kilometrů trati opraveno 25 kilometrů tak, aby se na nich mohla zvýšit rychlost. Za 1,8 miliardy korun budou zrekonstruovány také stanice ve Valticích, Hodonicích a Mikulově a v Sedlci u Mikulova vznikne místo zastávky stanice, aby se zde mohly křižovat vlaky.

Hlavním cílem úprav trati je zatraktivnit cestování ze Znojma do Břeclavi bez přímé provázanosti se směrem Znojmo – Břeclav – Brno. Ten je v tomto ohledu spíše teoretickou vhodnou alternativou k autobusové dopravě,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Podle něj nelze předpokládat, že by vlaková doprava mohla být časově konkurenceschopná přímé autobusové lince Brno – Znojmo. „Železnice je pouze alternativou pro některé oblasti Znojemska,“ doplnil Neusar.

Ani kraj nepředpokládá, že by se nějak měnilo autobusové spojení Znojma a Brna po ukončení modernizace. „Expresní (autobusové) spoje jezdí 52 minut, zastávkové 75 minut. Očekáváme, že po opravě silnice ještě zrychlí. Navíc na lince zaznamenáváme trvalý nárůst počtu cestujících,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Hanák.

Cesta vlakem dnes trvá ze Znojma do Břeclavi 80 minut, v budoucnu má být o několik minut rychlejší. Rychlíkem do Brna trvá cesta dalších 45 minut, vlakem EuroCity půl hodiny.

Železničním napojení Znojma na Brno tak i nadále zůstane neperspektivní. Revitalizaci přímé trati přes Moravský Krumlov totiž SŽDC v plánu nemá. „Na této trase nelze dosáhnout výraznějšího zkrácení jízdních dob,“ uvedl Neusar. Dnes na této trati jezdí pouze osobní vlaky s nutností více přestupů.

Zdroj: ČTK