Autor: Tomáš Kubelka/deník.cz

[quote]Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) zadala společnosti Sudop Brno zpracování projektu a přípravné dokumentace stavby Boskovické spojky, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.[/quote]

Boskovická spojka má být první novostavbu železnice na jižní Moravě od 50. let minulého století. Elektrifikovaná trať má umožnit vést do Boskovic přímé vlaky z Brna, a zrychlit tak cestování. Cena za zpracování projektu a přípravné dokumentace je 11 milionů korun.

Náklady stavby SŽDC předběžně vyčíslila na 1,15 miliardy korun, předpokládá se, že bude spolufinancována z fondů Evropské unie. Novou trať bude potřeba postavit zhruba na kilometrovém úseku a až do Boskovic budou moct zajíždět elektrické vlaky. Vznikne také nová zastávka Lhota Rapotina.

„Kraji přinese stavba, kterou požaduje již přes deset let, možnost lépe využít vlakové soupravy a redukovat souběžné autobusové linky mezi Skalicí nad Svitavou a Boskovicemi,“ uvedl vedoucí projektu Jiří Michalica.

Dosud je nutné přestupovat mezi vlaky právě ve Skalici.

Plány počítají s tím, že vlaky budou jezdit mezi oběma městy celý den v půlhodinovém intervalu. Nyní vlaky do Boskovic využívá 1450 lidí denně.

V roce 2025, kdy projektanti předpokládají dokončení nového železničního uzlu v Brně, by vlaky mělo používat 3620 lidí. Velká část nových cestujících by přešla z autobusů, menší část z aut. Ze současných 56 minut by se cesta zkrátila na 49.

Součástí stavby bude také modernizace stanice v Boskovicích, kde vzniknou nová nástupiště a bezbariérový podchod.

Stavět by se mohlo v roce 2018. Zhruba ve stejné době se předpokládá i obnova trati z Hrušovan u Brna do Židlochovic a také elektrifikace tratě ze Šakvic do Hustopečí.

Všechny tři železniční projekty mají umožnit vedení přímých vlaků z Brna, a tím učinit spojení veřejnou dopravou s krajským městem rychlejší a atraktivnější.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno