[quote]Správa železniční dopravy cesty (SŽDC) od roku 2013 zvyšuje investice, každoročně zhruba o čtyři miliardy korun. Předpokládá, že v roce 2018 dosáhnou více než 26 miliard korun. Výjimkou byl loňský rok, kdy bylo nutné rychle dočerpat evropské dotace a stavělo se za 39 miliard. Letos ministerstvo dopravy schválilo velký balík studií proveditelnosti a SŽDC už pracuje na přípravě dokumentací pro územní rozhodnutí, řekl včera na brněnské konferenci za správce železniční sítě Miroslav Veliš.[/quote]
Aktuálně je rozestavěno 36 staveb, které mají každá hodnotu vyšší než 30 milionů korun.
„Do konce roku se chystáme vysoutěžit ještě dalších pět staveb a příští rok chystáme tendr na 40 staveb,“ uvedl Veliš.
Letos se však podle něj SŽDC potýkala s obstrukcemi firem během výběrových řízení.
„Ať už účelovými dotazy při zpracovávání nabídek, také následovaly často námitky při výběru uchazečů i podání podnětu k antimonopolnímu úřadu,“ uvedl Veliš.
SŽDC má možnost čerpat v programovacím období EU 2014 až 2020 celkem 40 miliard z Operačního programu Doprava 2 a pro tratě zapojené do transevropské sítě další miliardy z programu CEF.
Mezi významné stavby, které by měly být spolufinancované z těchto programů, patří další úseky na koridoru z Prahy do Českých Budějovic, modernizace některých úseků nákladního koridoru z Brna přes Havlíčkův Brod a Kolín do Děčína.
Dále se počítá například s modernizací tratě z Prahy do Kladna s připojením letiště, s důležitou regionální tratí Brno – Zastávka či Otrokovice – Zlín – Vizovice. Později by měly přijít na řadu například přípravy stavby tratě Brno – Přerov pro rychlost 200 kilometrů za hodinu a příprava modernizace tratě Plzeň – Domažlice. Přestavovat se budou také stanice v Pardubicích a České Třebové.
Zdroj: ČTK