[quote]Ostře sledovaná novela zákona o pozemních komunikacích uspěla ve sněmovních výborech jen napůl. Novinka, která má zajistit krajům bez soutěže údržbu státních silnic první třídy, narazila v hospodářském výboru. Naopak uspěla ve výboru pro regionální rozvoj. Osud novely rozhodne o miliardách, které stát na správu svých silnic vynakládá.[/quote]

V případě úspěchu sociálnědemokratických předkladatelů bude moci stát poslat peníze krajům, potažmo jejich silničním správám. Pokud novela neprojde, dotáhne Ředitelství silnic a dálnic do konce již vypsané tendry, jejichž souhrnná hodnota přesahuje osm miliard. Soutěže stát vypsal v září, aby neriskoval, že se od května nebude mít o silnice kdo starat.

Současné smlouvy na údržbu totiž vyprší na jaře. Novelu vesměs odmítá pravice, která prosazuje soutěže a poukazuje na nehospodárnost krajů.

„Tímto rozhodnutím nalijeme peníze do systému, který není efektivní a plýtvá penězi,“ řekl poslanec Petr Bendl.

Odvolává se na nález Národního kontrolního úřadu, který mimo jiné konstatoval velký rozptyl v cenách za stejnou činnost, například u frézování sněhu byl rozdíl mezi kraji až trojnásobný.

Naopak předkladatel Jan Birke poukazuje na tvrzení krajů, že spojením údržby krajských silnic nižších tříd a státních „jedniček“ lze docílit synergických efektů. Poukazuje rovněž na memorandum, které letos v létě uzavřelo ministerstvo dopravy s končícím vedením Asociace krajů. Ministerstvo se zavázalo v případě přijetí novely předat údržbu krajům, pokud budou mít zájem.

Jenže to se tak dostalo do schizofrenní situace. Ministerstvo totiž zároveň tvrdí, že přímé zadání je v rozporu s evropským právem a hrozí za něj unijní sankce. S přímým zadáním údržby tak chce zároveň dohodu, že kraje případnou sankci zaplatí.

„Bez takové dohody není možné státní rozpočet vystavovat riziku postihu a nesení břímě uvedené sankce,“ řekl náměstek ministra Jakub Kopřiva.

Sněmovna bude novelu schvalovat zřejmě na lednové schůzi.

Zdroj: E15.cz